Novinka, která umí donutit cholesterol k poklesu

Někteří lidé mají s vysokým cholesterolem opravdu veliké problémy. Pomoci jim může hvězda moderní medicíny − cílená léčba. Díky této unikátní terapii lze hladiny cholesterolu srazit až o polovinu.

Novinka, která umí donutit cholesterol k poklesu

Doba snižování

Vysoký cholesterol je jedním z největších záškodníků, kteří v našem organismu přispívají ke vzniku srdečně-cévních onemocnění. Objevuje se nejen vinou špatného stravování a kvůli nesprávnému životnímu stylu. Velkou měrou přispívají k nadměrnému cholesterolu i naše geny. Proto někdy samotná dieta ke snížení jeho hladin nestačí a musíme se uchýlit k léčbě. Nová skupina přípravků jménem PCSK9 inhibitory dokáže snížit hladinu „špatného” (LDL) cholesterolu na hodnoty, o nichž se lékařům dosud ani nesnilo.

Zaostřeno na játra

Cholesterol koluje v krvi, ale ohromnou roli v jeho cyklu v těle hrají játra. Tam se cholesterolové částečky tvoří, přeměňují, ale i vychytávají z oběhu a vylučují do žluče. Proto řada léků na snižování cholesterolu cílí právě na jaterní procesy. Nejznámější a nejvíce používané preparáty jménem statiny například blokují jaterní enzym, díky kterému se cholesterol tvoří. PCSK9 inhibitory naopak v játrech podporují jeho vychytávání z krve.

Přesná trefa 

PCSK9 inhibitory patří mezi takzvaná cílená léčiva. Tyto přípravky, které se už používají třeba při léčbě rakoviny nebo revmatoidní artritidy, jsou ve skutečnosti v laboratoři vyrobené protilátky. A tyto protilátky mají tu vlastnost, že ať se v těle dostanou kamkoliv, účinkují vždy jen v jednom jediném místě a tam plní úkol, pro který byly předem „vyškolené”. Lze tak díky nim citlivě zasahovat do složitých dějů v organismu, aniž bychom jinde napáchali škodu. PCSK9 inhibitory takto cílí proti proteinu, který je v játrech zodpovědný za ničení „lapačů” cholesterolu, a více receptorů tak zůstává funkčních a špatný cholesterol z krve mizí. Jeho hladina se může při této léčbě snížit až téměř o polovinu.

Pomoc v nouzi

PCSK9 inhibitory jsou předepisovány ve specializovaných centrech. Zatím jsou vyhrazeny pouze pro ty pacienty s vysokým cholesterolem, kterým jiná léčba buď nestačí, nebo ji z nějakého důvodu špatně snášejí. Je ale možné, že brzy bude tato skupina léků nasazována častěji – například proto, že u ní nehrozí některé nežádoucí účinky, které jsou často spojovány se statiny. Jde především o bolesti svalů, které trápí 10–20 % lidí léčených statiny.

(luko)

 

Zdroje: https://www.webmd.com/cholesterol-management/news/20150610/pcsk9-inhibitors-cholesterol#1

https://www.webmd.com/cholesterol-management/pcsk9-inhibitors-treatment#1

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 286

Čtěte dále

Ultrazvuk srdce aneb Echokardiografie se nebojte!

Byli jste posláni na „echo“ a nevíte, co vás čeká? Nebo chodíte pravidelně a chcete konečně zjistit, jaká kouzla... celý článek

I v důchodu můžete být aktivní

Období penze zdaleka nemusí představovat jen každodenní stereotyp. Více volného času naopak nabízí spoustu možností. A je-li senior činorodý,... celý článek

Vysoký cholesterol: tiché nebezpečí, o kterém je dobré vědět

Příliš mnoho cholesterolu v krvi je jedním z hlavních rizikových faktorů pro srdeční onemocnění a mrtvici. Choroby srdce a... celý článek