HDL-cholesterol patří mezi krevní tuky, jejichž množství ovlivňuje zdraví našeho srdce a cév. Je také označován jako „hodný“ cholesterol, tedy takový, který naši kardiovaskulární soustavu chrání. Zjednodušeně řečeno – čím vyšší hodnoty HDL-cholesterolu nám lékaři naměří, tím lépe.
Cholesterol jako takový cestuje krví navázaný na bílkoviny (proteiny), čímž vznikají tzv. lipoproteiny. Pokud lipoproteinová částice obsahuje vyšší podíl bílkovin než tuků, označuje se jako HDL (lipoprotein o vysoké hustotě). Opačným případem je LDL (lipoprotein o nízké hustotě), který obsahuje větší podíl tuku.
HDL je schopen přenášet nadbytečný cholesterol z tkání do jater, odkud je vylučován do žluči a následně pryč z organismu. Předchází tak usazování cholesterolu v tepnách včetně srdečních do tzv. aterosklerotických plátů (nahromadění tukové hmoty a bílých krvinek ve stěně tepny), a snižuje proto nebezpečí vzniku kardiovaskulárních onemocnění (například infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice).
Normální hodnoty HDL-cholesterolu se liší podle pohlaví:
Hodnoty nižší než 1 mmol/l představují zvýšené riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění. Hodnoty nad 1 mmol/l u mužů a nad 1,2 mmol/l u žen naopak před chorobami srdce a cév chrání.
Především úpravou životního stylu, eventuálně s pomocí léků. Mezi opatření upravující hladiny krevních tuků patří:
(veri)
Dobrý den, občas mi jde rychle srdce a nemůžu pořádně dýchat, je mi dost zle. Děkuji za odpověď.