Srdeční infarkt neboli infarkt myokardu představuje jednu z forem ischemické choroby srdeční. Jedná se o náhle vzniklý stav, kdy srdeční svalovina (myokard) trpí významným nedostatkem kyslíku.
Příčinou infarktu myokardu je ve většině případů náhlé uzavření srdeční tepny. K tomu dojde nejčastěji vznikem krevní sraženiny (trombu) při prasknutí tzv. aterosklerotického plátu. Ten se utváří dlouhodobým ukládáním tukových látek na stěně cévy, tedy jako důsledek aterosklerózy neboli kornatění tepen. Následkem nedostatečného prokrvení myokardu je nedokrvení části srdečního svalu a ohrožení správného fungování srdce jako takového. Je-li poškozena velká část myokardu, ohrožuje infarkt nemocného bezprostředně na životě.
Lékaři dělí srdeční infarkt podle:
Další příznaky, které mohou srdeční infarkt provázet, jsou:
V některých případech, často u osob trpících cukrovkou, může infarkt probíhat zcela bez pocitů bolesti. Roste tak nebezpečí, že nebude odhalen, což může mít pro nemocného fatální důsledky.
Infarkt myokardu lékaři diagnostikují na základě pacientových obtíží a provedení následujících vyšetření:
Při sebemenším podezření na infarkt myokardu je nutné ihned volat záchrannou službu na čísle 112. Každá minuta navíc, kdy se dotyčný či jeho rodina odhodlává, zda bude volat pomoc, může velmi nepříznivě ovlivnit budoucnost nemocného. Dále je možné ještě doma podat léky, jako je Aspirin či Acylpyrin, které snižují shlukování krevních destiček. Samozřejmostí je klidový režim.
Cílem terapie srdečního infarktu je co nejrychlejší obnovení průtoku krve v postižené tepně. Lékaři volí buď katetrizaci (cévkování) srdce s provedením angioplastiky (znovuotevření poškozených cév), nebo chirurgický zákrok. Vedle terapie s využitím léčiv jsou neméně důležitá také režimová opatření.
Koronární angioplastika
Při koronární angioplastice jsou za pomoci drobných trubiček – katétrů – a miniaturních balónků roztaženy zúžené cévy, které jsou následně zpevněny zavedením výztuže (stentu), která má zabránit jejich opětovnému zúžení.
Chirurgický zákrok
Během kardiochirurgického výkonu, tzv. by-passu, je zúžené místo na cévě přemostěno za pomoci tepny nebo žíly od téhož pacienta.
Medikamentózní léčba
V souvislosti s infarktem myokardu se podávají různé druhy léků, a to během samotného infarktu a dále v období po něm. Patří mezi ně:
Režimová léčba
Aby jedinec, u něhož proběhl srdeční infarkt, minimalizoval nebezpečí opětovných obtíží, je třeba dodržovat určitá doporučení. Vedle pravidelného užívání léků je to zejména:
(veri)
Zdroj: http://www.ikem.cz/www?docid=1005912
Richard Češka a kolektiv: Interna. 1. Praha: Triton 2010. Str. 68–78.
Dobrý den, občas mi jde rychle srdce a nemůžu pořádně dýchat, je mi dost zle. Děkuji za odpověď.