LDL-cholesterol patří mezi krevní tuky, které ovlivňují zdraví našeho srdce a cév. Je také označován jako „zlý“ cholesterol, a tak bychom se měli snažit udržovat jeho množství na co nejnižších hodnotách. Pokud Vás lékař varuje před zvýšeným cholesterolem, s nejvyšší pravděpodobností má na mysli právě LDL-cholesterol.
Cholesterol jako takový cestuje krví navázaný na bílkoviny (proteiny), čímž vznikají tzv. lipoproteiny. Pokud lipoproteinová částice obsahuje vyšší podíl tuků než bílkovin, označuje se jako LDL (lipoprotein o nízké hustotě). Opačným případem je HDL (lipoprotein o vysoké hustotě) neboli „hodný“ cholesterol, který obsahuje větší podíl bílkovin než tuků a pro naše zdraví je naopak prospěšný.
Organismus cholesterol potřebuje k výstavbě buněk, tvorbě některých hormonů a vitamínu D. Cholesterol je také nezbytnou součástí nervové tkáně. Zvýšené množství cholesterolu však představuje zdravotní riziko. Nadbytečný cholesterol je zabudován do LDL částic, které mohou vniknout do cévní stěny a urychlit tak rozvoj tzv. aterosklerotického plátu, což je nahromaděná tuková hmota a bílé krvinky ve stěně tepny. Tento příznak aterosklerózy neboli kornatění tepen je příčinou řady kardiovaskulárních onemocnění, včetně srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice.
Především úpravou životního stylu, eventuálně s pomocí léků snižujících hladiny krevních tuků (hypolipidemik). Mezi opatření upravující hladiny krevních tuků patří:
(veri)
Zdroj: http://www.webmd.com/cholesterol-management/ldl-cholesterol-the-bad-cholesterol?page=2
Richard Češka a kolektiv: Interna. 1. Praha: Triton 2010. Str. 256.
Dobrý den, občas mi jde rychle srdce a nemůžu pořádně dýchat, je mi dost zle. Děkuji za odpověď.