Obezita a špatný cholesterol: Bojujte s obojím jedinou zbraní!

Lidstvo zažívá v posledních letech epidemii obezity. Jde skutečně o nemoc, a to závažnou. Vede totiž ke zvýšení rizika dalších, potenciálně i smrtících chorob – třeba cukrovky, mozkové mrtvice, infarktu nebo jiných srdečních onemocnění. Svou roli zde hraje i vysoký cholesterol.

Obezita a špatný cholesterol: Bojujte s obojím jedinou zbraní!

Hodný ubývá, zlého přibývá 

Obezita souvisí se špatnými krevními tuky přímo. To znamená, že čím výše nad normu vaše hmotnost vystoupá, tím horší je váš cholesterol. Označovat špatné hladiny krevních tuků za „vysoký cholesterol“ je ve skutečnosti trochu zjednodušující. Špatná je nízká hladina „hodného“ (HDL) cholesterolu a vysoká hladina „zlého“ (LDL) cholesterolu a triglyceridů. A přesně k těmto změnám při obezitě dochází.

Chybí pohyb

Proč jsou hladiny krevní tuků špatné? K tomu většinou vede souhra více faktorů, z nichž nejdůležitější jsou:

  • vysoký příjem nasycených tuků, cholesterolu a jednoduchých cukrů v potravě,
  • nedostatek pohybu,
  • dědičné sklony,
  • některá onemocnění (například cukrovka).

Povšimněte si zejména prvních dvou činitelů. Tyto příklady špatného životního stylu totiž můžete včas ovlivnit a snížit tak hrozbu vzniku jak obezity, tak i špatného cholesterolu.

Samotná dieta nestačí 

Jakmile se hmotnost přehoupne přes hranici obezity, začne to být s redukcí cholesterolu složitější.

  • Snížený příjem cholesterolu potravou na pokles jeho krevních hladin nestačí.
  • Obezita totiž mění způsob, kterým naše tělo (především játra) nakládá s tuky.
  • Chronický zánět a inzulinová rezistence, které jsou s obezitou spojeny, také vedou k omezené schopnosti organismu reagovat na změnu tuků ve stravě.

Řešení zdánlivě bezvýchodné situace je však nasnadě: je třeba pár kilo shodit. Už i zhubnutí o 5 nebo 10 % hmotnosti významně snižuje LDL cholesterol, triglyceridy a další rizikové faktory srdečních onemocnění. Jakmile budete o několik kilo lehčí, zlepší se také funkce vašich jater, klesne zánětlivá aktivita i inzulinová rezistence a tělo začne lépe reagovat na změny tukového složení potravy.

Hubnutí a úprava jídelníčku se zkrátka neobejdou jedno bez druhého. Zlepšení hladin cholesterolu v krvi pak bude jen vedlejší, ač podstatnou třešničkou na pomyslném dortu vaší snahy zatočit s obezitou.

(luko)

Zdroj: https://healthguides.healthgrades.com/how-obesity-affects-your-health/the-effects-of-obesity-on-cholesterol-levels

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 927

Čtěte dále

Ochrnutí svalů není jediným „pozůstatkem“ po mrtvici

Ochrnutí poloviny těla, poruchy citlivosti a řeči patří mezi základní následky cévní mozkové příhody. Poškození mozkové tkáně však přináší... celý článek

Správná intenzita cvičení? Sledujte rychlost svého tepu

Aby bylo cvičení skutečně prospěšné, mělo by být dostatečně intenzivní. Ovšem nadměrné přetěžování by tělu a zdraví mohlo spíše... celý článek

Řešte stresové situace správně, vyplatí se to!

Nadměrná stresová zátěž pramení z nejrůznějších oblastí našeho života. Každý z nás ji zná a každý se s ní... celý článek