Straší vás vysoký tlak? Změňte životosprávu a zauvažujte o lécích

Hypertenze je zákeřná. Podle odhadů se v České republice pohybují až 3 miliony lidí trpících vysokým krevním tlakem. Ten se dlouhou dobu nemusí nijak projevovat a připomene se až závažnými komplikacemi v podobě infarktu nebo mrtvice. Proto je důležité mít tuto hodnotu pod kontrolou.

Straší vás vysoký tlak? Změňte životosprávu a zauvažujte o lécích

Hypertenze je definována hodnotami tlaku krve nad 140/90 milimetrů rtuťového sloupce (mmHg). Podle různě dosažených hodnot se pak podle závažnosti rozděluje ještě do dalších podskupin. Důležitější je však skutečnost, že zvýšení tlaku krve nad normu působí pomalé a nenávratné poškození kardiovaskulárního systému. Vysoký tlak je zrádný v tom, že se dlouhou dobu nemusí nijak projevovat. Teprve pokročilé kornatění tepen pak způsobí uzávěr cévního průsvitu a vznikne infarkt, mozková mrtvice či ischemická choroba dolních končetin. Lékaři se proto při objevu hypertenze snaží snižovat hladinu krevního tlaku pod horní mez, která je dána právě hodnotami 140/90. V terapii se v zásadě uplatňují dva přístupy – takzvaná nefarmakologická terapie zahrnuje režimová opatření, kdežto farmakologická léčba znamená podávání léků proti hypertenzi.

Prvním krokem je pacientova snaha… 

  • Zanechání kouření. To významně snižuje kardiovaskulární riziko, ale také nebezpečí vzniku rakoviny nebo plicních chorob. V případě kouření platí, že nikdy není pozdě. Pokud nezvládnete odvykání na vlastní pěst, navštivte lékaře, který vám jistě rád pomůže.
  • Snížení tělesné hmotnosti. U osob s nadváhou či obezitou to představuje další pilíř pro dosažení normálního tlaku krve. S poklesem váhy o 10 kilogramů totiž klesá tlak průměrně o 6,6 mmHg. Cílem je dosažení hmotnosti v rozmezí BMI 18,5–24,9.
  • Navýšení pohybu. V moderní době trpí lidé nedostatkem tělesné aktivity. Dostatečný pohyb po dobu 30–45 minut minimálně 3–4× týdně přitom snižuje tlak krve průměrně o 4–5 mmHg. Vhodné jsou takzvané aerobní aktivity, mezi něž patří rychlá chůze, běh, jízda na kole či plavání.
  • Omezení solení. S bojem proti vysokému tlaku také pomáhá snížení užití soli. Průměrný denní příjem by neměl překročit 5–6 gramů.
  • Vynechání alkoholu. To je naprosto nezbytné. Nemusíte být však náhle úplní abstinenti. Naopak pravidelná konzumace nízkého množství alkoholu výrazně prospívá srdci i cévám. Jaké je tedy bezpečné množství? Pro muže jedna a pro ženy půl skleničky denně. Pomyslnou skleničkou mají lékaři na mysli půl litru dvanáctistupňového piva, 2 dcl vína nebo 1 „panák“ tvrdého alkoholu.
  • Zdravé stravování. Posledním krokem ke zdravějšímu životu bez hypertenze je zvýšení příjmu ovoce a zeleniny a snížení příjmu tuků v každodenním jídelníčku.

… druhým pak nasazení léků

Preparáty proti hypertenzi významně mírní riziko rozvoje kardiovaskulárních chorob. Pro lepší představu tak například snižují výskyt a úmrtí na cévní mozkové příhody o 30–40 %, eliminují vznik srdečního selhání až o 50 % a snižují úmrtnost na ischemickou chorobu srdeční o celých 25 %. Kromě toho zabraňují i poškození ledvin a zraku. V současné době existuje velké množství přípravků, které se užívají samostatně nebo v různých kombinacích. Volba konkrétního léku závisí na mnoha různých faktorech, které musí brát ošetřující lékař v průběhu léčebného procesu na vědomí.

Choroby srdce a cév jsou v České republice nejčastější příčinou úmrtí. Přestože tento trend v posledních letech klesá, velká část lidí stále podceňuje závažnost rizik spojených s kardiovaskulárními chorobami. Pokud i vy trpíte hypertenzí, neváhejte a navštivte lékaře. Neexistuje totiž žádný rozumný důvod, proč byste se na seznamu obětí kardiovaskulárních chorob měli objevit i vy.

(holi)

Zdroje:
www.internimedicina.cz
www.kardio.cz

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2578

Čtěte dále

Zázvor jako bojovník s nachlazením i cholesterolem

V mnoha domácnostech patří zázvor do kuchyně stejně neodmyslitelně jako česnek. Jenomže zatímco česnek používáme spíše k dochucení jídel,... celý článek

Deset látek na hubnutí, jejich účinnost a vliv na zdraví

Výrobci přípravků na hubnutí tvrdí, že jejich preparáty pomohou zredukovat hmotnost. Přinášíme přehled deseti světově nejpopulárnějších látek na hubnutí... celý článek

Hlídejte si triglyceridy, mohou upozornit na nemoc!

Chcete mít zdraví opravdu pod kontrolou? Pak si zjistěte svou hladinu triglyceridů. Jde o druh krevních tuků a vyšetřit... celý článek