Cholesterol je lipidová látka přítomná v lidském těle i v organismu mnoha dalších živočichů. Cholesterol pomáhá tělu zpracovávat tuky, ale také je důležitou stavební složkou buněčných membrán a širokého spektra hormonů. Vysoké hladiny cholesterolu v krvi však pro lidský organismus přinášejí značná rizika. Nebezpečný je zejména pro zdraví srdce a cév. Nadbytečné množství cholesterolu totiž způsobuje jeho usazování v cévách. Tvorba tukových plátů je v lékařských kruzích označována jako ateroskleróza neboli kornatění tepen. Rozvíjející se tukové pláty snižují průtok krve v cévách, a orgány a tkáně tak trpí nedostatkem kyslíku a živin. Nízký průtok krve může způsobit komplikace v podobě infarktu myokardu, mozkové mrtvice či ischemické choroby dolních končetin.
Vysoká hladinu cholesterolu (hypercholesterolémie) může být dědičná, častěji je však důsledkem nezdravého životního stylu. Zdravá strava, pravidelný pohyb a zanechání kouření výrazně přispívají ke snížení hladiny cholesterolu v krvi.
Vysoká hladina cholesterolu v krvi dlouho nezpůsobuje žádné obtíže. U dědičných forem onemocnění se může projevit rozvojem tukového proužku v oblasti rohovky, kožními tukovými útvary v oblasti víček nebo cholesterolovými uzlíky v podkoží. Zvýšená hladina cholesterolu se ale častěji projeví až pokročilými formami aterosklerózy. O jaké obtíže se většinou jedná?
Metabolismus cholesterolu je poměrně složitou a komplexní záležitostí. Zjednodušeně se dá říci, že „hodný“, HDL-cholesterol odnáší přebytečný cholesterol z buněk do jater, a působí tak proti ateroskleróze. Jeho protějšek – „zlý“, LDL-cholesterol – naopak ukládá cholesterol do buněk, což může časem zapříčinit vznik výše zmíněných komplikací. Právě zvýšené hladiny LDL-cholesterolu a snížené hladiny HDL-cholesterolu představují pro zdraví lidského organismu obrovské riziko. Na vině mohou být dědičné vlohy, které například způsobují vznik takzvané familiární hypercholesterolémie. Za zvýšenou hladinou cholesterolu však častěji stojí faktory nezdravého životního stylu. Které to jsou?
Prevence a léčba se v případě zvýšené hladiny cholesterolu značně prolínají. Lékaři mohou hladinu cholesterolu snížit pomocí širokého spektra léků. V dnešní době se pro tento účel nejčastěji používají statiny, které se často kombinují s dalšími účinnými látkami. Zcela zásadní je však současná změna životního stylu. Ta spočívá především v zanechání kouření, umírněném pití alkoholu, redukci zbytečných kil, konzumaci ovoce, zeleniny a potravin s nízkým obsahem živočišných tuků. Nezbytností je i pravidelný pohyb několikrát týdně po dobu alespoň 30 minut.
(holi)
Zdroj: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/basics/definition/con-20020865
Dobrý den, občas mi jde rychle srdce a nemůžu pořádně dýchat, je mi dost zle. Děkuji za odpověď.