Alkohol a naše srdce: Nepřátelé, nebo spojenci?

Často se můžeme setkat s názorem, že jedna sklenka vína denně může prospívat našemu srdci. Je tomu ale opravdu tak?

Alkohol a naše srdce: Nepřátelé, nebo spojenci?

Jaká míra je pro nás prospěšná?

Češi obecně bývají považováni za národ, který alkohol pije často a rád. Není proto informace, že každodenní pití alkoholu může snižovat riziko srdečních onemocnění, spíše jejich zbožným přáním než faktem?

Podle některých vědeckých studií alkohol opravdu zlepšuje hladiny cholesterolu a zároveň dokáže mírně snižovat srážlivost krve. Tímto způsobem nás chrání před infarktem nebo cévní mozkovou příhodou. Jenže jak bezpečně poznat to správné množství alkoholu, které pomáhá a neškodí?

  • Množství vypitého alkoholu se pro zjednodušení měří na takzvané drinky,
  • za jeden drink považujeme malé pivo, menší sklenici vína nebo jeden panák tvrdého alkoholu,
  • „zdravá“ denní dávka alkoholu jsou údajně dva drinky pro muže a jeden drink pro ženy.

Odborníci však upozorňují, že například pro pacienty, kteří abstinují, rozhodně není nutné, aby kvůli ochraně srdce začali pít alkohol. Jsou přesvědčeni, že zdravou stravou a pravidelným pohybem ochráníme své srdce mnohem lépe. Alkohol je totiž podle lékařů v první řadě hrozbou. Jakmile u někoho příjem alkoholických nápojů přeroste zdravou míru, hrozí mu vážná zdravotní rizika – kromě nemocí jater, nervů, zvýšení krevního tlaku nebo obezity i jiné, se srdcem spojené nemoci.

Přehnané množství alkoholu srdci škodí

Stejně jako se léty pití ničí játra, trpí i srdeční sval. Časem se v důsledku nadměrné konzumace lihovin může rozvinout onemocnění srdečního svalu nazývané alkoholická kardiomyopatie – srdce selhává ve schopnosti pumpovat krev. Nemocnému může způsobovat únavu, dušnost, nevýkonnost a někdy až smrt.

Pijácké večírky mohou být příčinou arytmie

Nepříznivý vliv na vaše zdraví mohou mít i občasné party, kde teče alkohol proudem. Nárazové pití představuje šok pro celý lidský organismus. Srdce může v takových případech postihnout porucha srdečního rytmu – arytmie. Při poruše srdečního rytmu bývá narušeno zdravé vedení signálu, srdeční síně se nesprávně stahují a komory bijí nepravidelně. Arytmie představuje velké zdravotní riziko a její léčba bývá složitá a nepříjemná.

S alkoholem to nepřehánějte

Ptáte se, kolik skleniček vína můžete denně vypít? Odpověď je taková, že riziko zdravotních komplikací je u každého jiné. Je lepší nepokoušet štěstí a držet se raději přísloví, že „méně znamená více“. Za neblahé účinky alkoholu na náš organismus částečně mohou zděděné předpoklady, svůj vliv má i věk, další choroby nebo užívané léky. Pokud si nejste jisti, jaký vliv má alkohol právě na váš organismus, raději se poraďte se svým lékařem.

(luko)

Zdroje:

https://health.clevelandclinic.org/4-facts-know-alcohol-affects-heart/

https://www.webmd.com/heart-disease/guide/heart-disease-alcohol-your-heart

http://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/nutrition-basics/alcohol-and-heart-health

www.drugs.ie/cz/informace_o_alkoholu/co_je_standardni_drink/

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2267

Čtěte dále

Saunování chrání před infarktem i demencí

Věděli jste, že pobytem v sauně nejen zrelaxujete, ale také posílíte své srdce? A to srovnatelně jako při středně intenzivním... celý článek

Náhlá smrt sportovce aneb když to srdce neutáhne

Jednou za čas se objeví zpráva, že při sportovním výkonu zemřel do té doby naprosto zdravý mladý člověk. Viníkem... celý článek

Sádlo je (opět) zdravé

Není to poprvé, kdy vědci přehodnotili svá někdejší stanoviska k různým potravinám a jejich vlivu na naše zdraví. Například... celý článek