Sport versus dieta: Kdo je lepším spojencem při hubnutí?
Co funguje na snížení hmotnosti lépe: změna jídelníčku, nebo více uběhnutých kilometrů? Můžeme si z obou možností vybrat pouze... celý článek
Často se můžeme setkat s názorem, že jedna sklenka vína denně může prospívat našemu srdci. Je tomu ale opravdu tak?
Češi obecně bývají považováni za národ, který alkohol pije často a rád. Není proto informace, že každodenní pití alkoholu může snižovat riziko srdečních onemocnění, spíše jejich zbožným přáním než faktem?
Podle některých vědeckých studií alkohol opravdu zlepšuje hladiny cholesterolu a zároveň dokáže mírně snižovat srážlivost krve. Tímto způsobem nás chrání před infarktem nebo cévní mozkovou příhodou. Jenže jak bezpečně poznat to správné množství alkoholu, které pomáhá a neškodí?
Odborníci však upozorňují, že například pro pacienty, kteří abstinují, rozhodně není nutné, aby kvůli ochraně srdce začali pít alkohol. Jsou přesvědčeni, že zdravou stravou a pravidelným pohybem ochráníme své srdce mnohem lépe. Alkohol je totiž podle lékařů v první řadě hrozbou. Jakmile u někoho příjem alkoholických nápojů přeroste zdravou míru, hrozí mu vážná zdravotní rizika – kromě nemocí jater, nervů, zvýšení krevního tlaku nebo obezity i jiné, se srdcem spojené nemoci.
Stejně jako se léty pití ničí játra, trpí i srdeční sval. Časem se v důsledku nadměrné konzumace lihovin může rozvinout onemocnění srdečního svalu nazývané alkoholická kardiomyopatie – srdce selhává ve schopnosti pumpovat krev. Nemocnému může způsobovat únavu, dušnost, nevýkonnost a někdy až smrt.
Nepříznivý vliv na vaše zdraví mohou mít i občasné party, kde teče alkohol proudem. Nárazové pití představuje šok pro celý lidský organismus. Srdce může v takových případech postihnout porucha srdečního rytmu – arytmie. Při poruše srdečního rytmu bývá narušeno zdravé vedení signálu, srdeční síně se nesprávně stahují a komory bijí nepravidelně. Arytmie představuje velké zdravotní riziko a její léčba bývá složitá a nepříjemná.
Ptáte se, kolik skleniček vína můžete denně vypít? Odpověď je taková, že riziko zdravotních komplikací je u každého jiné. Je lepší nepokoušet štěstí a držet se raději přísloví, že „méně znamená více“. Za neblahé účinky alkoholu na náš organismus částečně mohou zděděné předpoklady, svůj vliv má i věk, další choroby nebo užívané léky. Pokud si nejste jisti, jaký vliv má alkohol právě na váš organismus, raději se poraďte se svým lékařem.
(luko)
Zdroje:
https://health.clevelandclinic.org/4-facts-know-alcohol-affects-heart/
https://www.webmd.com/heart-disease/guide/heart-disease-alcohol-your-heart
www.drugs.ie/cz/informace_o_alkoholu/co_je_standardni_drink/
Co funguje na snížení hmotnosti lépe: změna jídelníčku, nebo více uběhnutých kilometrů? Můžeme si z obou možností vybrat pouze... celý článek
Není tuk jako tuk. Ten na břiše je daleko nebezpečnější než třeba „pneumatiky“ v oblasti boků a hýždí. Prozradíme,... celý článek
V českých příslovích lze najít pobavení, poučení, ale i moudrost a nadčasovost. Jsou srozumitelná a lehce zapamatovatelná. Pokud by se... celý článek
Dobrý den, občas mi jde rychle srdce a nemůžu pořádně dýchat, je mi dost zle. Děkuji za odpověď.