Česnekem ke zdravému srdci

Pozitivní účinky česneku na lidský organismus nejsou žádnou novinkou. Do svazků „domácího lékaře“ patří stejně neoddělitelně jako třeba cibule nebo med. Které z babských rad jsou jen pověry a které potvrdí i současná věda?

Česnekem ke zdravému srdci

Jak to vidí vědci 

Srdce a cévy může postihnout řada nemocí a česnek pomůže v prevenci proti nim hned v několika směrech. 

  • Způsobuje pokles hladiny celkového cholesterolu o 10–15 %, v případě „špatného” LDL cholesterolu dochází po jeho konzumaci ke snížení hladiny o 10–20 %, a to zejména u lidí, kteří mají jeho hodnoty dlouhodobě vysoké.
  • Zabraňuje shlukování červených krvinek, které je varovným signálem mozkové či srdeční příhody, jak u zdravých jedinců, tak u pacientů s onemocněním srdce a cév.
  • Krátkodobý pozitivní vliv na onemocnění srdce a cév má i skrze své antioxidační účinky.
  • Může napomáhat i při snižování vysokého krevního tlaku, ale v tomto tvrzení se jednotlivé studie značně liší.

Ačkoliv jsou výsledky výzkumů někdy nejednoznačné, nebo si dokonce protiřečí, na česnek bychom ve stravě zapomínat rozhodně neměli. Rozdílnost tvrzení o jeho účinnosti je totiž dána odlišností v dávkování, formou přijímaného česneku (čerstvého, práškového, naloženého v oleji nebo v jiné podobě) a samozřejmě složením účastníků studií.

Natřete to česneku

Když si přidáme do jídla česnek, rozhodně to ani s balíčkem žvýkaček neutajíme. Za jeho charakteristickou chuť a aroma může látka alicin. Právě tato látka však propůjčuje česneku kromě vůně i zdravotní benefity. Pro uvolnění alicinu je důležité nejdříve česnek pořádně mechanicky zpracovat. To znamená ho rozdrtit, nakrájet, nasekat nebo prolisovat. Pokud tohle uděláme, můžeme ho potom i tepelně zpracovat, protože potřebné látky se z něj už uvolnily.  

Všeho moc škodí

S konzumací česneku je však lepší to nepřehánět. Ačkoli je prospěšný nejen srdci, jeho vysoké dávky mohou být tělu škodlivé. Člověk s váhou 65 kg by neměl překročit dávku 17 gramů česneku denně (při váze 90 kg pak maximálně 22,7 gramu denně). Naopak minimální účinná dávka se pohybuje okolo 2 až 3 stroužků za den. Pokud chcete dát česneku šanci, ale vadí vám jeho zápach, na trhu jsou dostupné různé doplňky stravy s jeho obsahem. Není ale nad čerstvou potravinu. Po tepelném opracování navíc česnek svou nepříjemnost v podobě výrazného aroma obrací v žádanou vlastnost, výtečnou chuť, která je nedílnou součástí řady gurmánských požitků.

(eha)

 

Zdroj:

https://examine.com/supplements/garlic/

https://academic.oup.com/jn/article/136/3/736S/4664300#

http://prkynko.cuketka.cz/suroviny/cesnek/

 

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2080

Čtěte dále

Jídlo může být nebezpečné. Víme které a proč!

Vysoký cholesterol představuje výrazné nebezpečí rozvoje kornatění tepen neboli aterosklerózy. Je-li tato látka nadbytečná, pozvolna a tiše se ukládá... celý článek

Důsledky kouření na naše zdraví jsou nedozírné, netrpí jen plíce

Polovina kuřáků umírá na důsledky své závislosti. Umírají v mladším věku než nekuřáci, kouření zkracuje život v průměru o... celý článek

Když srdce nestíhá a bije na poplach…

Řeč bude o nejnamáhanějším svalu lidského těla. Díky jeho ustavičné práci je umožněn pohyb krve naším cévním systémem, čímž... celý článek