Česnekem ke zdravému srdci

Pozitivní účinky česneku na lidský organismus nejsou žádnou novinkou. Do svazků „domácího lékaře“ patří stejně neoddělitelně jako třeba cibule nebo med. Které z babských rad jsou jen pověry a které potvrdí i současná věda?

Česnekem ke zdravému srdci

Jak to vidí vědci 

Srdce a cévy může postihnout řada nemocí a česnek pomůže v prevenci proti nim hned v několika směrech. 

  • Způsobuje pokles hladiny celkového cholesterolu o 10–15 %, v případě „špatného” LDL cholesterolu dochází po jeho konzumaci ke snížení hladiny o 10–20 %, a to zejména u lidí, kteří mají jeho hodnoty dlouhodobě vysoké.
  • Zabraňuje shlukování červených krvinek, které je varovným signálem mozkové či srdeční příhody, jak u zdravých jedinců, tak u pacientů s onemocněním srdce a cév.
  • Krátkodobý pozitivní vliv na onemocnění srdce a cév má i skrze své antioxidační účinky.
  • Může napomáhat i při snižování vysokého krevního tlaku, ale v tomto tvrzení se jednotlivé studie značně liší.

Ačkoliv jsou výsledky výzkumů někdy nejednoznačné, nebo si dokonce protiřečí, na česnek bychom ve stravě zapomínat rozhodně neměli. Rozdílnost tvrzení o jeho účinnosti je totiž dána odlišností v dávkování, formou přijímaného česneku (čerstvého, práškového, naloženého v oleji nebo v jiné podobě) a samozřejmě složením účastníků studií.

Natřete to česneku

Když si přidáme do jídla česnek, rozhodně to ani s balíčkem žvýkaček neutajíme. Za jeho charakteristickou chuť a aroma může látka alicin. Právě tato látka však propůjčuje česneku kromě vůně i zdravotní benefity. Pro uvolnění alicinu je důležité nejdříve česnek pořádně mechanicky zpracovat. To znamená ho rozdrtit, nakrájet, nasekat nebo prolisovat. Pokud tohle uděláme, můžeme ho potom i tepelně zpracovat, protože potřebné látky se z něj už uvolnily.  

Všeho moc škodí

S konzumací česneku je však lepší to nepřehánět. Ačkoli je prospěšný nejen srdci, jeho vysoké dávky mohou být tělu škodlivé. Člověk s váhou 65 kg by neměl překročit dávku 17 gramů česneku denně (při váze 90 kg pak maximálně 22,7 gramu denně). Naopak minimální účinná dávka se pohybuje okolo 2 až 3 stroužků za den. Pokud chcete dát česneku šanci, ale vadí vám jeho zápach, na trhu jsou dostupné různé doplňky stravy s jeho obsahem. Není ale nad čerstvou potravinu. Po tepelném opracování navíc česnek svou nepříjemnost v podobě výrazného aroma obrací v žádanou vlastnost, výtečnou chuť, která je nedílnou součástí řady gurmánských požitků.

(eha)

 

Zdroj:

https://examine.com/supplements/garlic/

https://academic.oup.com/jn/article/136/3/736S/4664300#

http://prkynko.cuketka.cz/suroviny/cesnek/

 

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 397

Čtěte dále

Stres škodí. Co přesně udělá se srdcem?

Stres nemusí být vždy pouze škodlivý. Určitá míra stresu nám totiž prospívá tím, že nás žene kupředu. Jeho nadměrné... celý článek

Sedm tipů, jak si letos Vánoce užít v pohodě a bez stresu

Břemeno tradic a povinností, které je třeba během našich největších svátků za každou cenu dodržet, představuje pro mnohé zdroj... celý článek

Sedm zaručených tipů, jak dítě dostat od počítače

Kde jsou ty časy, kdy rodiče museli potomky večer nahánět domů. Dnešní děti raději celé dny vysedávají u počítačových... celý článek