Tělo prosí: více pohybu, méně léků!
Před třemi lety se novináři ptali 104 roků staré Američanky na recept na dlouhověkost. Odpověděla dvěma větami: „Hlídám si,... celý článek
Jaká je vaše představa o cholesterolu? Mnoho lidí si vybaví tukové polštáře na stehnech nebo pneumatiky kolem pasu. Ve skutečnosti je cholesterol unášen krví na přenašečích, které se skládají z tuků a proteinů. Tyto přenašeče se jmenují lipoproteiny. Vysvětlíme, které jsou hodné a které zlé.
Cholesterol je podstatnou součástí všech buněčných membrán. Proto je potřeba, aby k němu mělo celé tělo přístup. Je přenášen dvěma typy lipoproteinů. Jedním se dostává k buňkám a druhým z buněk do jater, která ho dále zpracovávají. Dva typy přenašečů cholesterolu jsou:
LDL a HDL tedy není jenom cholesterol. Jsou to částice tvořené tuky, bílkovinami a cholesterolem. Liší se poměrem tuků a bílkovin, a především funkcí. Množství obou typů lze změřit krevním testem.
LDL jsou lipoproteiny o nízké hustotě, jsou často nazývány „zlým“ cholesterolem. Jejich špatná pověst pramení z toho, že přispívají k usazování tuků do stěn tepen. Ukládáním tuku do stěn cév vzniká aterosklerotický plak a nemoc nazývaná ateroskleróza (kornatění tepen). Plaky zužují průsvit cév a zvyšují riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice.
HDL částicím se často říká „hodný“ cholesterol. Čím vyšší je jejich hladina, tím lépe. HDL částice fungují jako „sběratelé odpadu“. Cestou krevním řečištěm doslova seberou, co můžou. Ceníme si jich především kvůli schopnosti vybírat cholesterol z aterosklerotických plaků. HDL odnáší i zbytky LDL. Tím se přebytečný cholesterol dostane zpátky do jater.
Triglyceridy jsou nejčastějším typem tuku v našem těle. To jsou ty nepopulární polštáře a pneumatiky. Přebytečná energie z potravy se skladuje právě ve formě triglyceridů. Triglyceridy jsou společně s cholesterolem hlavní součástí LDL. Vysoké hodnoty triglyceridů společně s nízkou hladinou HDL nebo vysokou hladinou LDL jsou rizikové. Infarkt nebo mrtvice na sebe nemusejí nechat dlouho čekat.
(juv)
Zdroj:
Před třemi lety se novináři ptali 104 roků staré Američanky na recept na dlouhověkost. Odpověděla dvěma větami: „Hlídám si,... celý článek
Pestrobarevné, výborné, a hlavně zdravé plody podzimu jsou všude kolem nás. Jak využít jejich léčivý potenciál a zároveň si... celý článek
Podle studie vědců z Univerzity v Glasgow můžeme svému zdraví výrazně prospět už tím, když například místo cestování autem... celý článek
Dobrý den, občas mi jde rychle srdce a nemůžu pořádně dýchat, je mi dost zle. Děkuji za odpověď.