Hodný cholesterol chrání tělo – podpořte jeho tvorbu!

HDL cholesterol brání organismus před nemocemi srdce a cév. Mnoho lidí má však hladinu této látky v těle velmi nízkou. Napovíme, co udělat pro zvýšení množství „hodného“ cholesterolu.

Hodný cholesterol chrání tělo – podpořte jeho tvorbu!

Stavitel i ničitel

Cholesterol je druhem tuku, který představuje důležitý stavební kámen pro řadu tkání a látek v našem těle. Krví putuje mezi játry (kde vzniká i zaniká) a orgány, ve kterých je jeho dodání potřeba. Na cestu je obalený „kabátkem” z bílkovin. Podle toho, jaký kabátek si cholesterolová částečka oblékne, s ní tělo i nakládá. Obal tak vlastně předurčuje její osud – to, zda bude cholesterol pracovat s námi, nebo proti nám.

Dva typy

Zatímco LDL částečky přenášejí cholesterol z jater do orgánů, HDL jej transportují opačným směrem. V organismu zdravého a správně se stravujícího člověka jsou oba tyto pochody v rovnováze. Když je ale cholesterolu v těle moc, začnou jej LDL částečky nechávat i tam, kde nemají – třeba ve stěně cév, kde přispívá k nebezpečné ateroskleróze. HDL částice jej odtud sbírají a odnášejí pryč, ne vždy to však stačí. Proto si LDL cholesterol vysloužil přízvisko „zlý” a HDL naopak „hodný”.

Kolik je příliš málo

Čím vyšší HDL cholesterol máme, tím lépe. Jeho hladinu lze zjistit z odběrů krve. Dolní hranice, pod kterou už je množství HDL nebezpečně nízké, činí:

  • 1 mmol/l u mužů,
  • 1,3 mmol/l u žen.

Když jsou krevní tuky v nepořádku, lékaři se zaměřují v první řadě na snížení LDL, tedy „zlého” cholesterolu. Zvýšení HDL cholesterolu je ale také podstatné a podpořit ho můžeme i sami.

Pohyb je nejlepší lék

Jak účinně pozvednout hladinu hodného cholesterolu?

  1. Hýbejte se. Snažte se většinu dní v týdnu stihnout alespoň 30 minut středně náročné aktivity. Nemusí to být přímo sport, rychlá chůze nebo fyzická práce se také počítá.
  2. Zanechte kouření. Kromě zvýšení HDL cholesterolu tím navíc odbouráte další rizikový faktor pro onemocnění srdce.
  3. Vyhýbejte se transmastným kyselinám. Ty se skrývají v nekvalitních tucích a v jídlech z nich vyrobených. Pozor hlavně na sladké pečivo, sušenky, smažená jídla nebo margaríny. Přednost dávejte zdravým tukům, zastoupeným v rybách, oříšcích či olivovém oleji.
  4. Alkoholu jen s mírou. Pro ženy a starší muže je ideální jedna sklenka vína či sklenice piva denně. Mladší muži si mohou dopřát dvakrát více. Větší množství alkoholu už je ale nezdravé.
  5. Nespoléhejte jen na léky. Některé přípravky na snižování krevních tuků zvyšují HDL cholesterol. Není ale jisté, že toto „umělé“ navýšení chrání také před srdečně-cévními nemocemi. Lepší je dosáhnout vyšší hladiny HDL cholesterolu přirozeně, tedy změnou životního stylu.

(luko)

 

Zdroje: 

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/in-depth/hdl-cholesterol/art-20046388

https://www.webmd.com/heart/how-to-boost-your-good-cholesterol

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1678

Čtěte dále

Problémy s cholesterolem se netýkají jen dospělých

Z toho, jak se mluví o problémech se zvýšeným cholesterolem, se jeví jako by šlo o záležitost týkající se... celý článek

Zatěžuje konzumace masa oslabený organismus?

Když je člověk nemocný, měl by se více starat o svoji životosprávu. Napovíme, co tělo potřebuje, aby mělo sílu... celý článek

Souvisí nedostatek „hodného“ cholesterolu s poruchami paměti?

Nízké hladiny HDL cholesterolu ve středních letech nejsou zřejmě dobrým znamením. Mohly by totiž značit zvýšené riziko demence v... celý článek