Jak cholesterol ohrožuje mozek?

Nejenom srdce, ale i mozek může být ohrožen vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Ten totiž může poškodit, nebo dokonce ucpat mozkové cévy, takže mozek nemá dostatek kyslíku a dochází k jeho poškození. Mezi nejčastější poškození patří mozková mrtvice, cévní mozková příhoda a další. Existuje však způsob, jak tomu předejít.

Jak cholesterol ohrožuje mozek?

Rozlišujeme dva typy cévní mozkové příhody (CMP):

  • Ischemická cévní mozková příhoda nastává, pokud je céva blokována krevní sraženinou (dochází k embolii) nebo aterosklerotickým plátem. Aterosklerotický plát se může vytvořit ve velkých cévách našeho těla při nadbytečném příjmu cholesterolu, který se v cévách ukládá a časem se může uvolnit.

  • Cévní mozková příhoda nastává, pokud je céva v mozku slabá a roztrhne se, čímž se dostane krev do mozku a poškozuje jeho tkáň. Často se tak děje v oblastech aneurysmatu − tedy v místě, v němž je céva rozšířená a její stěna je zúžená.

Jaká je role cholesterolu

Hlavní příčinou vzniku CMP je právě vysoká hladina cholesterolu v tkáních a krvi. Cholesterol je látka, kterou přijímáme v potravě, ale naše tělo si ji umí také samo vytvořit.

Nadbytečný cholesterol je ukládán ve tkáních a ve velkých cévách, čímž dochází k vytvoření aterosklerotických plátů. Pláty jsou tuhé, voskové plaky, které omezují a blokují průtok krve v cévách. Mohou se uvolnit a způsobují tak ucpání menších cév, například srdečních, což vede k infarktu myokardu nebo k ucpání mozkových cév a následně k cévní mozkové příhodě a mrtvici.

Pozor na věk a váhu

Podle studie z USA z roku 2014 jsou cévní onemocnění pátou nejčastější příčinou úmrtí. V České republice se také řadí mezi jednu z nejčastějších příčin úmrtí. Mezi rizikové faktory patří:

  • věk 65 let a více,
  • vysoký krevní tlak,
  • kouření,
  • obezita,
  • špatná strava,
  • cukrovka,
  • vysoká hladina cholesterolu.

Možnosti prevence

I u cévních mozkových příhod existuje způsob, jak jejich vzniku předejít. Ovlivnit to můžeme svým způsobem stravování a celkovým životním stylem. Riziko můžeme snížit konzumací jídla s nízkým obsahem tuku a pravidelnou fyzickou aktivitou. Důležité je také udržovat si zdravou tělesnou váhu a samozřejmě nekouřit.

Lidé, kteří trpí vysokým krevním tlakem nebo už u nich byla vysoká hladina cholesterolu prokázána, musí užívat předepsané léky.

(ver)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/184601.php

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3660125/

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2683

Čtěte dále

Srdce můžete posílit i na sjezdovce

Ať už trávíte zimní dovolenou na zasněžených horách v zahraničí, nebo v tuzemsku, pamatujte, že ze dne stráveného na... celý článek

Teplé, nebo studené jídlo? A které bude svědčit vám?

Zastánci teplých večeří tvrdí, že tepelná úprava potravin zlepšuje jejich trávení. Odpůrci argumentují, že tepelným zpracováním přicházíme o důležité... celý článek

Potěšte své srdce a začněte plavat!

Pohyb ve vodě je nesmírně prospěšný pro celý organismus. Ovšem srdce ocení pravidelné plavání nejvíce. Začít můžete kdykoliv bez... celý článek