Láska k židli může skončit infarktem

Trávíte dlouhé hodiny v práci sezením u stolu? Doma si moc pohybu také neužijete? Pak vězte, že jste výrazně ohroženi rozvojem chorob srdce a cév, ale i cukrovky. To jsou určitě pádné důvody k tomu, abyste se konečně začali trochu hýbat.

Láska k židli může skončit infarktem

Sedavý styl života výrazně zvyšuje riziko rozvoje kardiovaskulárních chorob, cukrovky a některých nádorových onemocnění. S tímto zjištěním přicházejí britští vědci. První výzkum zaměřený na problematiku sedavého zaměstnání přitom pochází již z 50. let 20. století. Lékaři tehdy zjistili, že řidiči londýnských autobusů byli dvakrát častěji ohroženi infarktem myokardu než jejich kolegové, kteří v práci vykonávali alespoň minimální pohybovou aktivitu. V současné době počet kardiovaskulárních chorob raketově stoupá. Na vině mohou být faktory nezdravého životního stylu, ale i sedavé zaměstnání. Podle výzkumu z roku 2011 totiž vyplývá, že 50 až 60 % dospělých tráví většinu svého času u kancelářských stolů.

Neseďte, umřete!

Nedávný výzkum přišel s šokujícími výsledky. Dlouhodobé sezení zvyšuje riziko vzniku cukrovky o 112 %. U kardiovaskulárních příhod jde dokonce o celých 147 %! Málo pohyblivý styl života tak celkově zvyšuje úmrtí na kardiovaskulární choroby o 90 %. Výzkum nicméně neprokazuje přímou souvislost mezi dlouhodobým sezením a vyšším rizikem úmrtí, příčinou může být současně i nezdravý životní styl a dědičné vlohy. Přesto lékaři doporučují alespoň 150 minut středně náročné aerobní aktivity každý týden. Vhodnou volbou mohou být procházky, běh, jízda na kole či plavání.

„Pohybové tipy“ nejen do kanceláře

Kdysi lidé vykonávali spíše fyzické práce a sedavá zaměstnání nebyla tak častá. Doba se však mění a my trávíme stále více hodin v pohodlných kancelářských židlích. Určitě se Vám tedy bude hodit několik tipů, jak nejen v práci snížit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

  • V zaměstnání se snažte každou hodinu alespoň na chvíli vstát a projít se. K této příležitosti můžete využít například telefonický hovor.
  • Při přesunech preferujte schody před výtahem, každý krok se počítá.
  • Pohybovou aktivitu Vám pomůže monitorovat krokoměr. Jedná se o malé zařízení podobné hodinkám, které měří nejen ušlou vzdálenost, ale též spálené kalorie.
  • I když máte nabitý program, najděte si čas na pravidelný sport. Lékaři doporučují fyzickou aktivitu alespoň 3× týdně po dobu nejméně 30 minut.
  • Po příchodu domů se vyvarujte dlouhého sezení u televize. I při sledování oblíbených pořadů můžete například jezdit na rotopedu nebo chodit na běžeckém pásu. Pro hravé jedince jsou vhodnou alternativou herní konzole s pohybovými čidly, která Vás zvednou ze židle a zabaví na dlouhou dobu.

(holi)

Zdroje:
www.nhs.uk
www.mayoclinic.org

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1700

Čtěte dále

Jsou e-cigarety opravdu zdravější?

Mnoho lidí se domnívá, že elektronická cigareta škodí organismu méně než běžné tabákové produkty. O bezpečnosti e-cigaret však stále... celý článek

Muži, bojíte se o svou erekci? Hlídejte si cholesterol!

Máte problémy s erekcí? U mnoha mužů jsou na vině nedostatek pohybu, nezdravá strava a kouření cigaret. celý článek

Škodí káva srdci, nebo prospívá?

Ranní šálek kávy – pro většinu z nás každodenní rituál, bez něhož si start do nového dne nedokážeme představit.... celý článek