Naučte děti jíst zdravě – jejich srdce Vám poděkují

Stravovacích návyků, které si osvojíme v dětství, se v dospělosti zbavujeme jen těžko. Takže ačkoliv nezdravý jídelníček nemusí představovat bezprostřední riziko pro dětské zdraví, vede často ke zdravotním problémům v pozdějším věku.

Naučte děti jíst zdravě – jejich srdce Vám poděkují

Pokud si přejete, aby měl Váš potomek zdravé srdce a cévy po celý život, hlídejte především následující 4 oblasti: sůl, tuky, cukry a pohyb.  

Příliš soli škodí!

Studie prokázaly, že velké množství soli v dětské potravě zvyšuje riziko mrtvice a infarktu v dospělosti. Doporučená denní maxima této látky u dětí závisí na jejich věku: 

  • mezi 1 a 3 roky je denní maximum soli 2 gramy;
  • jsou-li děti ve věku 4–6 let, jedná se o 3 gramy;
  • školáci mezi 7 a 10 lety by měli zkonzumovat maximálně 5 gramů soli denně;
  • od 11 let by neměl denní příjem soli přesahovat 6 gramů.

Není vždy úplně jednoduché odhadnout, jaké množství soli jídlo obsahuje. Přesné údaje naleznete na etiketách potravin. Pro představu: v menu, které se skládá z malých hranolek, hamburgeru a koly, jsou téměř dva gramy soli. Takové potraviny jsou tedy pro malé děti absolutně nevhodné už jen proto, že pokryjí většinu příjmu soli na celý den.

Pozor na tuky

Také byste měli omezit množství nasycených tuků a cukrů, které Vaše dítě jí. Pokud jich totiž bude konzumovat příliš mnoho, vystavujete ho riziku, že v dospělosti bude trpět vysokým cholesterolem a krevním tlakem nebo cukrovkou.

Veďte potomky k pohybu

Některé děti jsou přirozeně aktivní a během dne vydají spoustu energie, jiné ale tráví čas hlavně na počítači nebo před televizí. Takovým školákům je vhodné najít sport, který by je bavil. Děti totiž potřebují dostatek pohybu, aby posílily své kosti a svaly. Pravidelné cvičení také funguje jako prevence obezity.

  • Drobotina mladší než pět let by měla být denně aktivní alespoň 180 minut. To většinou není problém, protože se sem počítá veškeré lezení, plazení se, skákání atd.
  • Děti starší než pět let by měly denně sportovat střední intenzitou alespoň hodinu denně.

Každý rodič chce pro své potomky to nejlepší. Zdravé stravovací a pohybové návyky patří mezi to nejcennější, co můžete svému dítěti předat.

(mak)

Zdroj: 
www.nhs.uk

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1925

Čtěte dále

Podpořte zdraví svého srdce zimními sporty!

Méně přirozeného světla a chladné počasí přispívají k letargii a pohodlnosti. Přesto i během nadcházejících měsíců můžete zlepšovat svou... celý článek

Předcházejte onemocněním srdce testováním krve!

Nadměrné množství tuků v krvi nepoznáme. Žádná bolest, otoky či jiné signály takzvanou hyperlipidémii neprozradí. Před závažnými chorobami srdce... celý článek

Srdce můžete posílit i na sjezdovce

Ať už trávíte zimní dovolenou na zasněžených horách v zahraničí, nebo v tuzemsku, pamatujte, že ze dne stráveného na... celý článek