Novinka, která umí donutit cholesterol k poklesu

Někteří lidé mají s vysokým cholesterolem opravdu veliké problémy. Pomoci jim může hvězda moderní medicíny − cílená léčba. Díky této unikátní terapii lze hladiny cholesterolu srazit až o polovinu.

Novinka, která umí donutit cholesterol k poklesu

Doba snižování

Vysoký cholesterol je jedním z největších záškodníků, kteří v našem organismu přispívají ke vzniku srdečně-cévních onemocnění. Objevuje se nejen vinou špatného stravování a kvůli nesprávnému životnímu stylu. Velkou měrou přispívají k nadměrnému cholesterolu i naše geny. Proto někdy samotná dieta ke snížení jeho hladin nestačí a musíme se uchýlit k léčbě. Nová skupina přípravků jménem PCSK9 inhibitory dokáže snížit hladinu „špatného” (LDL) cholesterolu na hodnoty, o nichž se lékařům dosud ani nesnilo.

Zaostřeno na játra

Cholesterol koluje v krvi, ale ohromnou roli v jeho cyklu v těle hrají játra. Tam se cholesterolové částečky tvoří, přeměňují, ale i vychytávají z oběhu a vylučují do žluče. Proto řada léků na snižování cholesterolu cílí právě na jaterní procesy. Nejznámější a nejvíce používané preparáty jménem statiny například blokují jaterní enzym, díky kterému se cholesterol tvoří. PCSK9 inhibitory naopak v játrech podporují jeho vychytávání z krve.

Přesná trefa 

PCSK9 inhibitory patří mezi takzvaná cílená léčiva. Tyto přípravky, které se už používají třeba při léčbě rakoviny nebo revmatoidní artritidy, jsou ve skutečnosti v laboratoři vyrobené protilátky. A tyto protilátky mají tu vlastnost, že ať se v těle dostanou kamkoliv, účinkují vždy jen v jednom jediném místě a tam plní úkol, pro který byly předem „vyškolené”. Lze tak díky nim citlivě zasahovat do složitých dějů v organismu, aniž bychom jinde napáchali škodu. PCSK9 inhibitory takto cílí proti proteinu, který je v játrech zodpovědný za ničení „lapačů” cholesterolu, a více receptorů tak zůstává funkčních a špatný cholesterol z krve mizí. Jeho hladina se může při této léčbě snížit až téměř o polovinu.

Pomoc v nouzi

PCSK9 inhibitory jsou předepisovány ve specializovaných centrech. Zatím jsou vyhrazeny pouze pro ty pacienty s vysokým cholesterolem, kterým jiná léčba buď nestačí, nebo ji z nějakého důvodu špatně snášejí. Je ale možné, že brzy bude tato skupina léků nasazována častěji – například proto, že u ní nehrozí některé nežádoucí účinky, které jsou často spojovány se statiny. Jde především o bolesti svalů, které trápí 10–20 % lidí léčených statiny.

(luko)

 

Zdroje: https://www.webmd.com/cholesterol-management/news/20150610/pcsk9-inhibitors-cholesterol#1

https://www.webmd.com/cholesterol-management/pcsk9-inhibitors-treatment#1

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 403

Čtěte dále

Stres škodí. Co přesně udělá se srdcem?

Stres nemusí být vždy pouze škodlivý. Určitá míra stresu nám totiž prospívá tím, že nás žene kupředu. Jeho nadměrné... celý článek

Sport versus dieta: Kdo je lepším spojencem při hubnutí?

Co funguje na snížení hmotnosti lépe: změna jídelníčku, nebo více uběhnutých kilometrů? Můžeme si z obou možností vybrat pouze... celý článek

Srdci menopauza nesvědčí, potřebuje podpořit!

Ženy jsou až do období menopauzy před chorobami srdce a cév chráněny více než muži, a to díky účinku... celý článek