Plánujete přestat kouřit? Poradíme, jak na to!

Kouření představuje jeden z významných faktorů přispívajících ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Závislost na tabáku se přitom také řadí mezi choroby, které je možné léčit. Jak nejsnáze se cigaret zbavíte?

Plánujete přestat kouřit? Poradíme, jak na to!

  • Abyste zvýšili své šance na úspěch, vyhledejte odborníka přes závislost na tabáku. Vedle specializovaných center se touto problematikou zabývají také někteří konkrétní lékaři – kardiologové, pneumologové, onkologové a další. K dispozici je také Linka pro odvykání kouření, na kterou je možné se obrátit s jakýmkoliv souvisejícím dotazem.
  • Stanovte si „den D“. Datum, kdy plánujete típnout svou poslední cigaretu, zaznamenejte do diáře a předem oznamte svému okolí. Čas, který vám do očekávaného okamžiku ještě zbývá, věnujte přípravě na první dny nekouření. Můžete snižovat počet vykouřených cigaret nebo zakoupit méně oblíbenou značku.
  • Ještě před „dnem D“ si udělejte seznam situací, které máte neodmyslitelně spojené s cigaretou. Kouříte ráno po probuzení? Po sexu? Při čekání na autobus? O pauze v práci? S kolegy v baru? Ve stresu či z radosti? … Pokud jste odhalili své kuřácké rituály, změňte je. Při čekání na autobus se vyzbrojte knihou, po probuzení si místo cigarety dejte osvěžující sprchu, pauzu v práci vyplňte zdravou svačinkou apod.
  • Alespoň v počátečním období se pokud možno vyhněte nejvíce rizikovým situacím, jako je chození do hospod a barů, kde ostatní kouří. Konzumace alkoholu by navíc mohla nebezpečí opětovného sáhnutí po cigaretě ještě zvýšit.
  • Pokud jste na nikotinu závislí také fyzicky, ptejte se v lékárně po možnostech takzvané substituční terapie. Dostupné jsou nikotinové žvýkačky, náplasti, inhalátory či pastilky. Důležité je také jejich správné užívání tak, aby byla dávka nikotinu dostačující a nedošlo k poddávkování či naopak předávkování.
  • V některých případech je vhodné také užívání léků, které zmírňují projevy abstinenčního syndromu. Jde o léky vázané na předpis, který vám může vystavit jakýkoliv lékař.
  • Zbavte se „kuřáckého nádobíčka“. Nemilosrdně vyhoďte všechny poschovávané popelníky, oblíbené zapalovače a cigarety poslední záchrany.
  • Své rozhodnutí nekouřit podpořte vypráním kouřem zapáchajících záclon, vyčistěním interiéru automobilu či novou výmalbou bytu, kde se dříve kouřilo.
  • Své okolí poproste, aby vaše rozhodnutí respektovalo. Pokud žijete s kuřákem, neměl by kouřit před vámi, v bytě, ve společném autě a své cigarety by měl nosit pouze u sebe.
  • Odvykání kouření jde nejsnadněji s podporou rodiny, přátel a odborníků – lékařů či psychologů.

(veri)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 3254

Čtěte dále

Hodný cholesterol chrání tělo – podpořte jeho tvorbu!

HDL cholesterol brání organismus před nemocemi srdce a cév. Mnoho lidí má však hladinu této látky v těle velmi... celý článek

Každá minuta pohybu posílí vaše srdce

Pravidelné cvičení je klíčem k prevenci onemocnění srdce a cév. Různým způsobem a v různé intenzitě s ohledem na... celý článek

Sedm důvodů, proč vařit v páře

Myslíte si, že neexistuje způsob, jak připravovat jídlo zároveň chutně, zdravě, levně a jednoduše? My jsme ho pro vás... celý článek