Problémy s cholesterolem se netýkají jen dospělých

Z toho, jak se mluví o problémech se zvýšeným cholesterolem, se jeví jako by šlo o záležitost týkající se jen starších lidí. Ve skutečnosti se tyto problémy nevyhýbají ani mladším lidem. Jaká nebezpečí se pojí s nadměrnými hladinami krevních tuků u dětí a kterým jedincům hrozí v tomto směru největší nebezpečí?

Problémy s cholesterolem se netýkají jen dospělých

Na vině není jen genetika

Vysoké hladiny cholesterolu u dětí nejsou dnes bohužel už žádnou vzácností. Ačkoliv jejich příčinou může být někdy genetika, za rostoucí trend mohou z velké části obezita a špatné stravovací návyky. Děti s nadváhou nebo obezitou mají oproti vrstevníkům dvakrát častěji vysoké hladiny „zlého cholesterolu“ a až pětkrát častěji nízké hodnoty „hodného cholesterolu“. Toto zastoupení krevních tuků zvyšuje riziko, že dítě v budoucnu postihne srdeční infarkt nebo například cévní mozková příhoda.

Zázraky jménem pohyb a zdravá strava 

Hladina celkového cholesterolu by u dětí neměla překročit 4,4 mmol/l. Hladina „zlého cholesterolu“ by se měla držet pod 2,6 mmol/l. Naopak „hodný cholesterol“ by měl být v krvi zastoupen v koncentraci nejméně 1 mmol/l.

Jak tyto zdravé hodnoty udržet a lze vůbec potížím s vysokým cholesterolem předejít? Dobrou zprávou je, že změna životního stylu v tom skutečně pomáhá. Nutné je ale dodržovat následující opatření.

  • Pohyb. Přihlaste dítě na sportovní kroužek nebo vyrazte za zdravým pohybem společně. Ideální je alespoň 30–60 minut aerobního cvičení denně. Vhodné je například plavání nebo cyklistika. Sportovní aktivita pomůže dítěti shodit přebytečné kilogramy a zvýšit hladinu „hodného cholesterolu”.
  • Strava. Do jídelníčku dítěte přidejte více vlákniny. Ke svačinám můžete dítěti zabalit například celozrnné pečivo s trochou zeleniny. Omezte plnotučné mléko, tučné sýry a tučné maso
  • Tuky. Upřednostněte zdravé tuky před těmi nezdravými, které hladiny „zlého cholesterolu“ zvyšují. Obsahuje je například olivový olej, avokádo či ořechy. Riziko onemocnění srdce a cév snižuje také konzumace mořských ryb.
  • Tabákový dým. Dbejte na to, aby dítě nejen nekouřilo, ale ani se nevyskytovalo v zakouřeném prostředí.

Kdy na kontrolu

Promluvte si se svým lékařem o případném vyšetření hladiny cholesterolu u svého dítěte. Testy by měly být prováděny u dětí, které mají vysoký krevní tlak, kouří, mají nadváhu nebo jedí stravu s vysokým obsahem nasycených tuků (tmavé maso, máslo, sýry, plnotučné mléčné výrobky). Vyšetření je vhodné i tehdy, pokud vysokým cholesterolem trpí některý z rodičů. Když se nepodaří snížit vysokou hladinu cholesterolu režimovými opatřeními, lékař stanoví další postup, případně zahájí léčbu.

Nejrizikovější skupinou dětí jsou ty, jejichž rodiče mají vysoký cholesterol. U nich se faktory mohou dokonce kombinovat. Vrozené vlohy ještě umocňují špatné stravovací návyky a nedostatek pohybu. Nejlepší prevencí i léčbou je změna životního stylu založená na dostatku fyzické aktivity a konzumaci zdravých potravin. 

(dos)

 

Zdroje:

https://www.healthline.com/health-news/one-in-five-american-kids-has-high-cholesterol-120915

https://www.healthline.com/health/high-cholesterol/levels-by-age

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1282

Čtěte dále

Deset tipů, jak rozhýbat rodinu

V dnešní době tráví řada dětí svůj život v nečinnosti. Prosedí dlouhé hodiny ve škole, u počítače, tabletu nebo... celý článek

Zjistěte skutečné stáří svého srdce – možná se budete divit!

Je vám 48 let, jste muž, kouříte a máte nadváhu? Pak je vaše srdce klidně i o 7 let... celý článek

Láska srdci prospívá, tvrdí vědci

V souvislosti s předcházením kardiovaskulárním onemocněním bývá zmiňována úprava jídelníčku, aktivní pohyb, snížení hmotnosti a odvyknutí kouření. Může být... celý článek