Sedíte celý den v práci? Cvičit 3× týdně nestačí

Nedostatek pohybu a sedavé zaměstnání představují rizikovou kombinaci pro vaše srdce a cévy. Aby zůstaly zdravé, měli byste se nejlépe pětkrát týdně věnovat takovému sportu nebo cvičení, při kterém se trochu zpotíte a zadýcháte.

Sedíte celý den v práci? Cvičit 3× týdně nestačí

Lidské srdce pracuje jako pumpa, která v pravidelných intervalech pumpuje krev do celého těla. Časem se jeho funkce zhoršuje. Na zhoršení může upozornit nízký objem ejekční frakce. Tato veličina představuje množství krve, které srdce vyšle do těla během jednoho stahu.

Ještě závažnější je stav, kdy srdce selhává i při zachovalé ejekční frakci. Tento problém je obtížně léčitelný. Výzkumy však prokázaly, že aktivní jedinci si velikost ejekční frakce, a tedy elastičnost srdce, mohou díky pravidelné fyzické aktivitě zachovat do vysokého věku.

Čím pohyb prospívá

 1. Vědci zjistili, že každodenní pohybová aktivita zvyšuje hladinu „hodného“ HDL cholesterolu. Naopak sedavý životní styl má na svědomí zvyšování „zlého“ LDL cholesterolu. Tento zlý cholesterol způsobuje kornatění tepen, které u mnoha lidí vede k infarktu nebo mrtvici.
 2. U řady pasivních lidí byl prokázán vysoký krevní tlak. Ten se podepisuje na zdraví cév a velikosti srdce. To se dokáže do jisté míry přizpůsobit – zbytní a zvětší svou velikost. Nicméně se časem vyčerpá a začne selhávat. Pravidelný pohyb posiluje srdeční sval a pomáhá krevní tlak snižovat.

Sportujte několikrát týdně

Pro udržení si zdravého srdce doporučuje profesor Levin z Texasu, odborník na vnitřní lékařství, věnovat se fyzické aktivitě čtyřikrát až pětkrát týdně. Dvakrát nebo třikrát týdně v předcházení onemocněním srdce podle něj nestačí.

 • Optimální cvičení se pohybují v rozmezí mírné až středně těžké zátěže.
 • Vhodné jsou rychlá chůze nebo krátký běh.
 • Ze skupinových aktivit se doporučuje aerobik, zumba, squash, tenis a jiné sporty.
 • Jóga, balanční tréninky nebo posilování nejsou aktivity, které by vám pomohly v prevenci onemocnění srdce. Uplatní se však jako doplňky vašeho tréninkového plánu.

Cvičit v kanceláři je snadné

Cvičením v kanceláři srdce neposílíte. Nicméně protáhnete si svaly, ulevíte páteři a kloubům, zmírníte napětí a budete čilejší. Pár cviků zvládnete i během krátké přestávky a načerpáte tak sílu do plnění dalších úkolů. 

 1. Začněte úklony hlavy na stranu, zakružte párkrát rameny a několikrát stáhněte lopatky k sobě.
 2. Natáhněte ruce a rozpohybujte zápěstí, nezapomeňte na uvolnění prstů.
 3. Propněte a opět uvolněte dolní končetiny, zakružte nohama v kotníku.
 4. Palci na nohou nakreslete na podlahu kruh. Nejprve po směru hodinových ručiček a následně proti směru.
 5. Vsedě na židli natáhněte nohy a zvedněte je nad podlahu. Protáhnete si tak svaly stehen a lýtek, a dokonce posílíte svaly břicha.

Kopírujte na jedné noze

Během dne v kanceláři vás mohou potkat nepříjemné otoky nohou. Vznikají kvůli zpomalení odtoku žilní krve z dolních končetin. Kopírování a další činnosti, které vykonáváte vestoje, využijte k procvičení nohou.

 • Ohněte jednu nohu v koleni tak, aby byl kotník v úrovni hýždí, a několik sekund takto vydržte. Nohy protřepejte a vystřídejte.
 • Vyměňte kancelářskou židli za cvičební míč. Ten pomáhá tělu zbavit se napětí a stresu, a navíc posílíte břišní svalstvo.
 • Vyhýbejte se výtahům, dejte přednost schodišti.
 • Dbejte na dostatečný příjem tekutin. Čistá voda totiž pomáhá spalovat tuky.
 • Kolegy na pracovišti kontaktujte osobně, nikoli e-mailem.

(žij)

Zdroje:

www.deccanchronicle.com

www.cardiovascularbusiness.com

www.livestrong.com

health.howstuffworks.com 

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1369

Čtěte dále

Nápoj ze všech nejlepší? Voda!

Co dennodenně pít, to bývá ožehavá otázka. Chybné návyky bývají v tomto směru velmi časté. Napovíme, jakými nápoji tělo... celý článek

I v důchodu můžete být aktivní

Období penze zdaleka nemusí představovat jen každodenní stereotyp. Více volného času naopak nabízí spoustu možností. A je-li senior činorodý,... celý článek

Sedm tipů, jak předcházet nemocem srdce a cév

Nemoci srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtí v Česku i Evropě. Zkracují nám život v průměru o 30... celý článek