Škodí káva srdci, nebo prospívá?

Ranní šálek kávy – pro většinu z nás každodenní rituál, bez něhož si start do nového dne nedokážeme představit. Kardiologové dříve před účinky kávy na lidské srdce varovali. Jaký je jejich pohled na tento nápoj v současnosti?

Škodí káva srdci, nebo prospívá?

Prospěšné polyfenoly

Kardiologové ještě před nedávnem doporučovali svým pacientům, aby kávu raději nepili. Předpokládali totiž, že by kofein v ní obsažený mohl zhoršovat nejen vývoj kardiovaskulárních onemocnění, ale také zvyšovat riziko infarktu myokardu, mrtvice a dalších srdečních příhod. Nedávné studie však ukazují, že káva nemusí být tak problematická, jak se dříve tvrdilo. Při konzumaci v menším množství by mělo být její pravidelné pití pro srdce dokonce prospěšné. Zdravotní přínosy tohoto nápoje jsou obvykle přičítány vysoké koncentraci polyfenolů. Jedná se o látky s antioxidačními účinky, které poskytují ochranu před celou řadou dalších onemocnění. Podle jedné řecké studie tyto zdraví prospěšné látky dokonce zlepšují funkci endotelu (výstelky krevních cév a srdečních dutin). Když je endotel tepen zdravý, krev snáze proudí a srdce pak pracuje lépe.

Pochybnosti vyvráceny

Podle dvou rozsáhlých studií (první se zúčastnilo 400 tisíc lidí a druhé více než 1 milion dobrovolníků) neexistuje souvislost mezi pitím kávy a zvýšeným rizikem vzniku srdečních chorob. Konzumace kávy v umírněném množství (3 až 5 šálků denně) dokonce toto riziko snižuje. Pokud to tedy s kávou nepřeháníte, nemusíte se o své srdce bát. Jiné studie se zúčastnilo více než 80 tisíc žen pijících denně 2 až 3 šálky kávy. Potvrdilo se u nich snížení rizika mrtvice až o 20 %.

S arytmií raději opatrně

Nedávná studie nenašla žádnou souvislost mezi pitím kávy s kofeinem a arytmií (poruchou srdečního rytmu), přesto někteří lékaři dle zkušeností ze svých ordinací nedoporučují pít pacientům s arytmií nebo prodělaným infarktem myokardu kávu ve větším množství. Kofein totiž způsobuje zvýšení krevního tlaku a nutí srdce pracovat intenzivněji a rychleji. To může u lidí s oslabeným srdcem způsobit nenadálé zdravotní potíže.

Pokud tedy máte nějaký kardiovaskulární problém a chcete pít kávu, uděláte nejlépe, když se o maximálním počtu šálků, které je vhodné za den vypít, poradíte se svým lékařem.

(hah)

Zdroje:

https://heartmdinstitute.com/diet-nutrition/coffee-good-bad-heart-health-2/

https://www.everydayhealth.com/news/coffee-your-heart-stimulant-stressor/

http://www.heart.org/HEARTORG/HealthyLiving/HealthyEating/Nutrition/Caffeine-and-Heart-Disease_UCM_305888_Article.jsp

https://www.theguardian.com/science/2017/jul/10/coffee-cuts-risk-of-dying-from-stroke-and-heart-disease-study-suggests

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 789

Čtěte dále

Do práce na kole? Srdce vám poděkuje!

Podle studie vědců z Univerzity v Glasgow můžeme svému zdraví výrazně prospět už tím, když například místo cestování autem... celý článek

Plánujete miminko? Nechte si zkontrolovat hladinu krevních tuků!

Ateroskleróza je hlavní příčinou řady kardiovaskulárních onemocnění. Jedním z nejdůležitějších faktorů, které její rozvoj urychlují, je zvýšená hladina krevních... celý článek

Obezita pohybu nebrání, výběr sportu ale svěřte odborníkovi!

Obezita představuje rizikový faktor řady chorob včetně onemocnění srdce a cév. Ztrátou nadbytečných kil lze podstatně snížit kardiovaskulární riziko.... celý článek