Alkohol a naše srdce: Nepřátelé, nebo spojenci?
Často se můžeme setkat s názorem, že jedna sklenka vína denně může prospívat našemu srdci. Je tomu ale opravdu tak? celý článek
O srdečním selhání se hovoří výrazně méně, než by by bylo záhodno. Přitom jde o velmi závažné onemocnění, se kterým se v ČR potýká odhadem 300 tisíc osob. Pokud není nemoc léčena, může mít tragické následky. Navíc projevy srdečního selhání – snížená výkonnost, dušnost, únava či otoky dolních končetin – nejsou příliš specifické, takže do značné míry hrozí, že je pacienti v prvních fázích nemoci snadno zamění za běžné potíže spojené s věkem. Nejste si jisti, poraďte se o srdečním selhání s lékařem online.
Nemoci srdce si mnozí spojují jen s infarktem či vysokým krevním tlakem. Srdce ale může postihnout i jiné závažné, někdy až fatální onemocnění – srdeční selhání. Na tento stav může upozornit řada různých zdravotních potíží. K jeho obvyklým příznakům patří:
Všechny uvedené potíže jsou reakcí organismu na neschopnost srdce plnohodnotně pracovat, což vede ke hromadění krve v plicích a v dolních končetinách. Pacientům se špatně dýchá a například otoky nohou mohou dosáhnout takové intenzity, že není možné si ani nazout boty.
Srdeční selhání je problém, který si žádá lékařskou péči, mnohdy i intenzivní. Potíže s dechem, zrychlený tep nebo pocit silného bušení srdce a otoky jsou proto jednoznačným důvodem pro návštěvu ordinace nebo online konzultaci s lékařem. Díky rozboru obtíží může lékař posoudit závažnost stavu a rozhodnout o dalším postupu. Obvykle je nutné provést fyzikální vyšetření (poslech srdce a plic, prohmatání břicha a další základní úkony známé z ordinace praktických i odborných lékařů), elektrokardiografické vyšetření srdce (EKG), rentgen srdce i plic a laboratorní vyšetření krve. Pacienti v rámci stanovení diagnózy často absolvují také ultrazvukové vyšetření srdce (tzv. ECHO). Kvalita srdeční činnosti se posuzuje rovněž při zátěžovém EKG (ergometrii), kdy pacient šlape na rotopedu a lékař mu zároveň „natáčí“ EKG.
Srdeční selhání se může projevit náhlými potížemi – v takovém případě se jedná o akutní stav, který si žádá hospitalizaci. Problémy ale mohou být i dlouhodobé a postupně se zhoršovat, pak se hovoří o chronickém srdečním selhání. Jaké jsou důvody toho, že se srdce do takového stavu dostane?
Co když se srdeční selhání potvrdí? Lze tento stav léčit?
Online konzultace týkající se problémů, které mohou značit srdeční selhání nebo ho provázet, je ideální příležitostí dozvědět se nejen o správném postupu ve vašem konkrétním případě, ale také o možnostech prevence tohoto onemocnění. Lékař, na kterého se v poradně obrátíte, vám objasní, jaký význam má zdravá životospráva, abstinence týkající se alkoholu i kouření, fyzická aktivita či snížení hmotnosti. Také vám vysvětlí, že při srdečním selhání je potřeba důsledně léčit všechna onemocnění, která mohou činnost srdce zhoršovat.
Konzultace v online poradnách, které jsou v současnosti velmi oblíbené, dovedou do ordinace nejednoho pacienta, který by jinak s návštěvou lékaře váhal. Máte podezření, že srdečním selháním trpíte vy nebo vaši blízcí? Zeptejte se v naší tematické poradně.
(pak)
Zdroje:
https://www.ikem.cz/cs/srdecni-selhani/a-414/
https://int2.lf1.cuni.cz/1LFIK-56.html#11
Často se můžeme setkat s názorem, že jedna sklenka vína denně může prospívat našemu srdci. Je tomu ale opravdu tak? celý článek
Rčení „co na srdci, to na jazyku“ neplatí doslovně – nemocné srdíčko nám samo neřekne, co jej trápí. Aby... celý článek
Podniky s rychlým občerstvením vědí, jak působit na děti. Barevné obaly a lákající reklamy jsou rozhodně zajímavější než nudné svačiny... celý článek
Dobrý den, občas mi jde rychle srdce a nemůžu pořádně dýchat, je mi dost zle. Děkuji za odpověď.