Srdce a cigarety: Proč se vlastně nemají rády?

O tom, jak moc člověku kouření škodí, jste toho už zajisté slyšeli a přečetli ažaž. Ale jak je to se vztahem tabáku a srdce konkrétně?

Srdce a cigarety: Proč se vlastně nemají rády?

Princip poškození dýchací soustavy kouřením si představíme snadno. Se srdcem a cévami je to ale daleko těžší. I vědci stále bojují s určením onoho klíčového toxického mechanismu. Průzkumy kardiovaskulární (srdce a cév se týkající) nemocnosti a úmrtnosti u kuřáků ale hovoří jasně.

„Kašovité ztvrdnutí“ neboli ateroskleróza

Kouření v těle – potažmo v naší krvi – působí takto:

  • podporuje zánět,
  • zvyšuje tendenci krve ke srážení,
  • zvětšuje množství částeček tzv. „zlého“, LDL cholesterolu a oxiduje je,
  • zabraňuje rozšiřování cév,
  • působí oxidačně na jejich vnitřní výstelku.

Poškozený vnitřní povrch cév umožňuje vznik chronického zánětu a „přicestování“ zánětlivých buněk do narušeného místa. Ty vychytávají částečky tuků, hlavně oxidovaného LDL cholesterolu, z krevního proudu. Částice procházejí dalšími změnami a vytvářejí kašovitou hmotu. Buněk a tuku přibývá, kolem se začíná množit vazivo ve snaze zahojit vznikající poškození a na světě je tukovovazivový plát, který zužuje průsvit cévy. Začíná to znít povědomě? Právě jsme popsali princip vzniku nechvalně známé aterosklerózy. Ta má samozřejmě i celou řadu dalších příčin a nacházíme ji i u nekuřáků, ovšem kouření jí „hraje do karet“ téměř v každé fázi vzniku.

Od zúžení k ucpání

Samotná ateroskleróza může způsobit, že orgánům zásobeným zúženými tepnami se při námaze nedostává krve, potažmo kyslíku, na což reagují prudkou bolestí. Nejtypičtějšími příklady jsou:

  1. Angina pectoris – bolest na hrudi způsobená přechodným nedokrvením srdečního svalu. Může vznikat při námaze, ale také zdánlivě nesmyslně při stahu tepen – např. při přechodu z tepla do chladu.
  2. Klaudikační bolesti nohou – kuřáci se zúženými tepnami v dolních končetinách mají často při rychlé chůzi takové bolesti v lýtkách, že neudělají víc než jen pár kroků.

Tím, co nás ohrožuje na životě, ale není zúžení, nýbrž ucpání cévy. K němu dochází při ateroskleróze nejčastěji tak, že se naruší aterosklerotický plát a uvnitř cévy se náhle ocitnou tkáně, které tu nemají co dělat. Krev na to přirozeně reaguje srážením – opět si všimněte souvislosti s kouřením, které srážení krve podporuje. Méně běžnou, ale rovněž možnou cestou je ucpání tepny samotným utrženým plátem. Ať tak či onak, důsledkem bývá srdeční infarkt nebo cévní mozková příhoda.

Mnoho neznámých

I v tak ožehavém a diskutovaném tématu, jako je vliv kouření na lidské zdraví, stále existuje mnoho otazníků. Nikdo například přesně neví, jaká (a jestli vůbec) existuje souvislost mezi dávkou vdechnutého kouře a rizikem onemocnění srdce a cév. Nejpravděpodobnější je, že zde hrají vliv genetické faktory. Člověka, který pravidelně v restauraci dýchá cizí kouř, tak může tato dávka vystavovat stejnému riziku jako silného aktivního kuřáka.

Jak jsme již naznačili, přesně známé nejsou dokonce ani složky kouře, které „paseku“ v našich cévách způsobují. Výzkumy však hovoří jednoznačně: cigarety škodí a to, že přestanete kouřit, se na zdraví pozitivně projeví už za pár týdnů. Stojí to tedy za to, ať je vám třicet, nebo sedmdesát.

(luko)

Zdroje:
www.nhlbi.nih.gov
www.etymonline.com
www.sciencedirect.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1858

Čtěte dále

Slunečnicový olej srdci nesvědčí

Slunečnicový olej je běžnou součástí naší stravy. Obsahuje látky, které jsou pro tělo nezbytné. Jak je tedy možné, že... celý článek

Řešte stresové situace správně, vyplatí se to!

Nadměrná stresová zátěž pramení z nejrůznějších oblastí našeho života. Každý z nás ji zná a každý se s ní... celý článek

Cukrovka a nemoci srdce: často nerozluční společníci

Trpíte diabetem 2. typu? Pak vězte, že onemocnění srdce a cév vám hrozí daleko více než běžné populaci. O... celý článek