Tělo prosí: více pohybu, méně léků!

Před třemi lety se novináři ptali 104 roků staré Američanky na recept na dlouhověkost. Odpověděla dvěma větami: „Hlídám si, co jím, a vyhýbám se doktorům.“ Nedá se to považovat za absolutní návod, jak se dožít sta let, ale část pravdy na tom je.

Tělo prosí: více pohybu, méně léků!

Dietou, pohybem a zdravým životním stylem se dá ovlivnit průběh či výskyt takzvaných civilizačních chorob. Z mnoha klinických studií vyplývají jasně prospěšné účinky střídmého stravování a pravidelného cvičení na lidské zdraví. A co konkrétně lze vhodnou životosprávou ovlivnit?

  • Cholesterol. Primárními opatřeními, jak udržet jeho hladinu v normě, jsou dodržování dietních pravidel a pohyb. Cholesterol tvoří základ plátů, které se při aterosklerotickém procesu usazují v tepnách a zužují jejich průsvit. Vhodná strava s minimálním obsahem živočišných tuků je dle studií v účinku srovnatelná s užíváním léků snižujících cholesterol.
  • Krevní tlak. Je-li vysoký, škodí cévám. Prevencí je pohyb a vyhýbání se stresu, který zvyšuje nároky na práci srdce. Důležitá je tělesná hmotnost – již zhubnutím 4,5 kg lze snížit krevní tlak. Rovněž nadměrná konzumace alkoholu je pro krevní tlak riziková. A pozor na sůl! Jedna kávová lžička obsahuje 2 300 mg sodíku, což je maximální doporučené denní množství. Schválně podle etiket na obalech spočítejte, kolik soli je obsaženo ve Vaší stravě. Nedosolujte, raději volte k dochucení koření.
  • Diabetes neboli cukrovka. Podle výzkumů je zdravý životní styl dvakrát účinnější v prevenci vzniku cukrovky než některá léčiva na její léčbu, která se užívají v tabletách. Rovněž životospráva může až o 58 % redukovat výskyt této nemoci.
  • Nádorová onemocnění. U některých typů rakoviny je výskyt dáván do souvislosti s potravinami, jejich chemickým upravováním a skladováním. Upřednostňujte potraviny minimálně zpracované, co nejvíce čerstvé, bohaté na živiny: zelenina, ovoce, čočka, luštěniny obecně, celá zrna a ořechy.

Někdy je nezbytné brát léky, ovšem myslete na to, že každý lék je zatížený určitým rizikem nežádoucích účinků a většinou neovlivňuje jen ten jeden orgán, který je potřeba léčit. Stále platí, že lepší je nemocem předcházet a až v případě zhoršení stavu vyhledat lékaře. 

(vav)

Zdroje:
www.huffingtonpost.com
http://articles.mercola.com
www.mayoclinic.org
www.huffingtonpost.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1668

Čtěte dále

Předsevzetí na rok 2016: zvolte ta nejzdravější!

Kdo z nás alespoň jednou za život nevstupoval do nového roku s nějakým tím ušlechtilým předsevzetím? Jenže dostát slibům... celý článek

U moře nemusíte jen ležet. Půjčte si kola!

Jízda na kole může být nejen zajímavým, ale také zdravým zpestřením dovolené. Dostanete se do míst, kam byste autem... celý článek

Souvisí nedostatek „hodného“ cholesterolu s poruchami paměti?

Nízké hladiny HDL cholesterolu ve středních letech nejsou zřejmě dobrým znamením. Mohly by totiž značit zvýšené riziko demence v... celý článek