Tělo prosí: více pohybu, méně léků!

Před třemi lety se novináři ptali 104 roků staré Američanky na recept na dlouhověkost. Odpověděla dvěma větami: „Hlídám si, co jím, a vyhýbám se doktorům.“ Nedá se to považovat za absolutní návod, jak se dožít sta let, ale část pravdy na tom je.

Tělo prosí: více pohybu, méně léků!

Dietou, pohybem a zdravým životním stylem se dá ovlivnit průběh či výskyt takzvaných civilizačních chorob. Z mnoha klinických studií vyplývají jasně prospěšné účinky střídmého stravování a pravidelného cvičení na lidské zdraví. A co konkrétně lze vhodnou životosprávou ovlivnit?

  • Cholesterol. Primárními opatřeními, jak udržet jeho hladinu v normě, jsou dodržování dietních pravidel a pohyb. Cholesterol tvoří základ plátů, které se při aterosklerotickém procesu usazují v tepnách a zužují jejich průsvit. Vhodná strava s minimálním obsahem živočišných tuků je dle studií v účinku srovnatelná s užíváním léků snižujících cholesterol.
  • Krevní tlak. Je-li vysoký, škodí cévám. Prevencí je pohyb a vyhýbání se stresu, který zvyšuje nároky na práci srdce. Důležitá je tělesná hmotnost – již zhubnutím 4,5 kg lze snížit krevní tlak. Rovněž nadměrná konzumace alkoholu je pro krevní tlak riziková. A pozor na sůl! Jedna kávová lžička obsahuje 2 300 mg sodíku, což je maximální doporučené denní množství. Schválně podle etiket na obalech spočítejte, kolik soli je obsaženo ve Vaší stravě. Nedosolujte, raději volte k dochucení koření.
  • Diabetes neboli cukrovka. Podle výzkumů je zdravý životní styl dvakrát účinnější v prevenci vzniku cukrovky než některá léčiva na její léčbu, která se užívají v tabletách. Rovněž životospráva může až o 58 % redukovat výskyt této nemoci.
  • Nádorová onemocnění. U některých typů rakoviny je výskyt dáván do souvislosti s potravinami, jejich chemickým upravováním a skladováním. Upřednostňujte potraviny minimálně zpracované, co nejvíce čerstvé, bohaté na živiny: zelenina, ovoce, čočka, luštěniny obecně, celá zrna a ořechy.

Někdy je nezbytné brát léky, ovšem myslete na to, že každý lék je zatížený určitým rizikem nežádoucích účinků a většinou neovlivňuje jen ten jeden orgán, který je potřeba léčit. Stále platí, že lepší je nemocem předcházet a až v případě zhoršení stavu vyhledat lékaře. 

(vav)

Zdroje:
www.huffingtonpost.com
http://articles.mercola.com
www.mayoclinic.org
www.huffingtonpost.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 3101

Čtěte dále

Obezita pohybu nebrání, výběr sportu ale svěřte odborníkovi!

Obezita představuje rizikový faktor řady chorob včetně onemocnění srdce a cév. Ztrátou nadbytečných kil lze podstatně snížit kardiovaskulární riziko.... celý článek

Lze zabránit rozvoji srdečního selhání?

Srdeční selhání je závažné onemocnění, které se často nepozorovaně vkrádá do lidského života a pak nečekaně udeří. Proč se... celý článek

Jídlo může být nebezpečné. Víme které a proč!

Vysoký cholesterol představuje výrazné nebezpečí rozvoje kornatění tepen neboli aterosklerózy. Je-li tato látka nadbytečná, pozvolna a tiše se ukládá... celý článek