Cvičení v zimě: povzbudí a udrží vás v kondici!

Cvičení v zimě: povzbudí a udrží vás v kondici!

23. 11. 2015

Když se dny krátí a teploty klesají, můžete mít nutkání uložit se k zimnímu spánku. Ale nedělejte to! Zůstaňte aktivní i v chladných měsících, snáze tak překonáte chmury a stesk po sluníčku.

Pravidelné cvičení dodává energii, posiluje obranyschopnost a zlepšuje náladu. Navíc vzhledem k tomu, že jsme v zimě přirozeně náchylní k tomu, více jíst, pohyb je opravdu nutný – pomáhá udržet si váhu a hezké tvary.

Začínat zvolna!

Pokud s tréninkem teprve startujete, nepřehánějte to. Pomalu zvyšujte intenzitu i množství cviků. Běháte-li, zrychlujte a prodlužujte trasu též postupně. Když celou sérii cviků nebo trasu, kterou jste si naplánovali, nezvládáte, nic se neděje. Cvičení rozdělte a mezi jednotlivými částmi si odpočiňte. Před tréninkem se vždy pořádně rozehřejte chůzí, klusem nebo skákáním přes švihadlo. Nikdy se za studena neprotahujte. Pokud jdete ven, ujistěte se, že jste dostatečně teple oblečeni. Výhodné je nosit více vrstev, protože snáze udrží teplo a v případě potřeby se můžete postupně svlékat. Velké množství tepla uniká hlavou, proto zvažte nasazení šátku nebo čepice.

Myslete na svoji bezpečnost

  • Pokud půjdete ven po setmění, držte se frekventovaných a osvětlených oblastí a noste světlé nebo reflexní oblečení. Posloužit vám mohou i reflexní pásky. Nejlepší je chodit ve dvou, pokud jdete sami, vždy někomu řekněte, kam jdete a kdy se vrátíte.
  • Při běhání venku neposlouchejte hudbu. Když neslyšíte, co se kolem vás děje, jste více zranitelní.
  • Pokud je cvičení nebezpečné kvůli dešti nebo náledí, raději ho odložte. Počasí se může do druhého dne zlepšit, ale zlomená noha se hojí i několik měsíců.

Nemoc nepodceňujte

Nachlazení je v zimě běžná nepříjemnost, ale nemusí nutně znamenat, že úplně přestanete sportovat. Použijte selský rozum a zařiďte se podle toho, jak se cítíte. Pokud byste však měli horečku, určitě zůstaňte doma. Horečnatá onemocnění se cvičením zhoršují. Také se zvyšuje riziko zánětu srdečního svalu. Máte-li astma, dávejte na sebe obzvláště dobrý pozor, protože chladný vzduch může být spouštěčem obtíží. Před cvičením je vhodné použít inhalátor.

Vyberte si, co vás baví

Pokud se vám příčí běhání nebo chození do posilovny, vůbec nic se neděje. Na výběr je obrovské množství jiných sportovních aktivit. Vyberte si tu, kterou budete dělat s radostí. Při volbě zohledněte i to, abyste nemuseli za cvičením daleko cestovat. Občas lze sport proložit delší procházkou nebo projížďkou na kole. Když je venku opravdu nevlídno, můžete vyzkoušet taneční podložku nebo domácí cvičení s videem.

(pez)

Zdroj:
http://www.nhs.uk