Dvanáct potravin, které podpoří zdraví vašeho srdce a cév

Dvanáct potravin, které podpoří zdraví vašeho srdce a cév

14. 9. 2015

Jiní lidé žijí, aby jedli, já však jím, abych žil. Pokud chcete prospět svému srdci a udržet ho co nejdelší dobu v kondici, pak byste se měli držet tohoto slavného citátu. Přinášíme vám seznam 12 potravin, které otevírají cestu ke zdravějšímu a delšímu životu bez kardiovaskulárních chorob.

1. Ořechy

Pokud týdně zkonzumujete okolo 140 gramů ořechů, můžete snížit riziko srdečních onemocnění o celou polovinu. Ořechy totiž obsahují zdravé tuky, které snižují hladinu „zlého“ LDL-cholesterolu a zvyšují hladinu „hodného“ HDL-cholesterolu v krvi. Ty vlašské navíc obsahují omega-3 mastné kyseliny, jež jsou nesmírně důležité pro zdraví kardiovaskulárního systému. Je však v zásadě jedno, jestli holdujete spíše arašídům, pistáciím, kešu, nebo lískovým oříškům. Pro zdraví srdce je spíše důležité zvolit neslanou variantu této pochutiny.

2. Bobule

Borůvky, maliny, jahody a další bobule jsou obzvláště napěchované protizánětlivými látkami, které snižují riziko rozvoje srdečních onemocnění i rakoviny. Jsou také výborným zdrojem vlákniny a vitaminu C, jež se uplatňují zejména v prevenci cévní mozkové příhody.

3. Luštěniny

Luštěniny by na talíři rozhodně neměly chybět, protože jsou plné rozpustné vlákniny, omega-3 mastných kyselin a vápníku. Právě vláknina v nich obsažená výrazně snižuje hladinu „zlého“ LDL-cholesterolu v krvi. Při nákupu luštěnin v konzervě se poohlédněte po výrobcích s nízkým obsahem soli. Pokud máte po luštěninách problémy s nadýmáním, ideální volbou je například červená čočka. Ta je zbavena nestravitelné slupky, jež u mnohých jedinců způsobuje plynatost.

4. Losos

Nízká konzumace ryb je v naší zemi dlouhodobým problémem. I když nepatříme mezi přímořské státy, mořské ryby by si měly alespoň jednou za čas najít cestu na náš stůl. Ideální volbou je například losos, který obsahuje vysoké množství důležitých omega-3 mastných kyselin. Podle vědeckých výzkumů již konzumace pouhých 100 gramů lososa dvakrát týdně snižuje riziko úmrtí na infarkt o celou třetinu. Že nejste fanoušky této ryby? Pak můžete vyzkoušet další mořské produkty, například makrelu, tuňáka, sledě nebo sardinky.

5. Olivový olej

Středomořská kuchyně je v současnosti považována za jednu z nejzdravějších na celém světě. Jejím základním pilířem je olivový olej, který obsahuje vysoké množství nenasycených mastných kyselin. Jejich působením dochází ke snížení „zlého“ LDL-cholesterolu v krvi. Blahodárné účinky olivového oleje potvrzují i četné vědecké výzkumy. Několik z nich se například zabývalo kardiovaskulárními chorobami u mužů žijících na ostrově Kréta. Ačkoliv obyvatelé tohoto ostrova měli vysokou hladinu cholesterolu v krvi, lékaři u nich nezaznamenali prakticky žádné nemoci srdce a cév. Většinu cholesterolu v krvi totiž tvořil „hodný“ HDL-cholesterol, který působí proti procesu kornatění tepen.

6. Avokádo

Exotické ovoce také snižuje hladinu LDL-cholesterolu a zvyšuje hladinu HDL-cholesterolu v krvi. Rovněž se zdá, že má silné protizánětlivé účinky, čímž chrání tepny před kornatěním.

7. Hořká čokoláda

Ta je bohatá na flavonoidy, které pomáhají snižovat krevní tlak a působí jako prevence vzniku krevních sraženin. Mimo jiné také vykazují silné antioxidační účinky, čímž zamezují tomu, aby cholesterol prostoupil cévní stěnou. Pokud chcete prospět svému srdci, vybírejte si čokolády, které obsahují alespoň 70 % kakaa.

8. Hroznové víno

Šťavnaté a sladké ovoce obsahuje resveratrol, který brání shlukování krevních destiček. Tato látka může být současně důvodem, proč 1–2 dcl červeného vína denně snižují riziko kardiovaskulárních chorob.

9. Špenát

Špenát pomáhá udržet vaše srdce v kondici díky obsahu luteinu, kyseliny listové, draslíku a vlákniny. Vědecké výzkumy však potvrzují blahodárné účinky jakékoliv zeleniny, která si najde pravidelné místo v našem jídelníčku. Alespoň dvě porce zeleniny každý den totiž snižují nebezpečí kardiovaskulárních nemocí o celých 25 %.

10. Ovesná kaše

Představuje ideální start do nového dne. Vločky totiž také obsahují omega-3 mastné kyseliny, kyselinu listovou a draslík. Navíc jsou bohaté na vlákninu, která snižuje hladinu „zlého“ LDL-cholesterolu.

11. Lněné semínko

Pravidelnou konzumací lněného semínka prospějete svému trávení, srdci a cévám, ale také imunitě. Lněná semínka totiž obsahují vysoké množství vlákniny, omega-3 a omega-6 mastných kyselin.

12. Mandlové máslo

Tento produkt není v naší zemi zatím příliš rozšířen. Obdobně jako olivový olej je však významným zdrojem nenasycených mastných kyselin. Pro zdraví srdce a cév je však třeba vybírat nesolenou variantu.

(holi)

Zdroje:
www.webmd.com
www.health.com