Hrozí vám infarkt? Otestujte se!

Hrozí vám infarkt? Otestujte se!

31. 10. 2015

Bojíte se mrtvice nebo závažné srdeční příhody? Na základě našeho jednoduchého testu se můžete dozvědět, jak vysoké je riziko, že vás v následujících deseti letech některý z těchto problémů potká. Navíc poradíme, jak se lze kardiovaskulárním chorobám bránit.

Následující dotazník využívá údaje získané z tzv. Framinghamské studie, jedinečného projektu, který světovou medicínu obohacuje už přes 60 let. V roce 1948 totiž započalo sledování velké skupiny osob z amerického města Framingham, které trvá prakticky dodnes. Postupně se výzkumu zúčastnilo asi 10 000 lidí. Shromážděná data byla použita především ke stanovení kardiovaskulárního rizika, ale pomohla ke zjištění a ověření také mnoha dalších důležitých souvislostí.

Co je důležité

Dotazník je sestaven pro použití osobami staršími dvaceti let bez známého srdečního onemocnění a bez diabetu. Zahrnuté rizikové faktory jsou věk, kouření cigaret, celkový cholesterol, HDL cholesterol, systolický krevní tlak a léčba vysokého krevního tlaku. A to proto, že ateroskleróza (kornatění tepen vedoucí k jejich ucpávání) se právě za těchto situací značně urychluje. Pokud jsou takto postiženy tepny zásobující srdeční sval, hovoříme o ischemické chorobě srdeční (nedokrevnosti srdečního svalu). Při skokovém snížení průtoku nebo zvýšení nároků na srdce může nastat infarkt myokardu, kdy část srdečního svalu odumře a pacient je ohrožen na životě.

Otázky pravdy

 1. Vyskytla se ve vaší blízké rodině ischemická choroba srdeční s časným nástupem (dříve než v 55 letech u otce nebo bratra, dříve než v 65 letech u matky nebo sestry.)? Ano/Ne
 2. Vykouřili jste za poslední měsíc alespoň jednu cigaretu? Ano/Ne.
 3. Léčíte se s vysokým tlakem? Ano/Ne.
 4. Zadejte svoje pohlaví.
 5. Udejte věk.
 6. Jaký je váš celkový cholesterol (mmol/l)?
 7. Jaký máte HDL cholesterol (mmol/l)?
 8. Uveďte svůj systolický tlak (ta vyšší hodnota) při posledním měření krevního tlaku.

Jaké vám vyšlo riziko?

1. Vysoké. Existuje více než 20% nebezpečí, že v příštích deseti letech dostanete infarkt myokardu nebo zemřete následkem ischemické choroby srdeční. Hrozbu lze snížit odstraněním ovlivnitelných rizikových faktorů. Vyhledejte svého lékaře a poraďte se s ním o vhodné strategii.

2. Střední. Máte 10–20% riziko, že v příštím desetiletí proděláte infarkt či zemřete vinou ischemické choroby srdeční. I vy můžete mnoho získat tím, že na sobě zapracujete.

3. Nízké. Vaše nebezpečí výskytu výše uvedených zdravotních komplikací je menší než 10 %. Neusínejte na vavřínech, dále mějte na paměti, co vám škodí, a pravidelně choďte na preventivní prohlídky ke svému lékaře.

Možnosti nápravy existují

Některé rizikové faktory ovlivnit nelze – jde o věk, pohlaví a genetiku. Pokud vám nehrají do karet, je to nemilé, ale nedá se s tím nic dělat. Je však mnoho aspektů, nad kterými jistou moc máte.

 • Kouření. Množství dehtu, které se vstřebává do organismu kuřáka a ukládá do stěny cév, je šokující. Snažte se co nejdřív přestat. Pokud se na to necítíte, vyhledejte některé ze specializovaných center pro pomoc při odvykání kouření. Jejich seznam je na webu Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku www.slzt.cz.
 • Cholesterol. Platí pravidlo, že čím více HDL cholesterolu (H jako hodný), tím lépe. Naopak čím vyšší je LDL cholesterol (L jako lump), tím hůře. Vyhýbejte se proto živočišným tukům (tučné maso, uzeniny, smetana, tučné sýry), které zvyšují LDL cholesterol. Snížit ho můžete tím, že budete přijímat dostatek rozpustné vlákniny, proto si dopřejte ovoce, zeleninu, luštěniny nebo třeba ovesné vločky. HDL cholesterol zvedá především fyzická aktivita. Sportujte, plavte, choďte na dlouhé procházky. K vyššímu HDL pomáhá i konzumace ryb, proto si je dopřejte alespoň 1–2× týdně. Rybí maso je lehké, hodnotné a dá se upravovat na mnoho způsobů.
 • Vysoký krevní tlak. Poškozuje stěnu cév a podporuje zánět, který je přítomen v kornatících tepnách. Snížit ho můžete tím, že zhubnete, budete se pravidelně hýbat, omezíte solení, zvýšíte příjem draslíku (ovoce, zelenina) a výrazně přibrzdíte s alkoholem.

Důležité upozornění: Ačkoli vám velmi prospěje dodržovat různá režimová opatření, nikdy jimi nenahrazujte léčbu, kterou vám naordinoval lékař. Mohli byste si způsobit vážné zdravotní komplikace.

(pez)

Zdroje:
http://my.clevelandclinic.org
https://www.framinghamheartstudy.org/
http://www.mayoclinic.org