Muži, bojíte se o svou erekci? Hlídejte si cholesterol!

Muži, bojíte se o svou erekci? Hlídejte si cholesterol!

5. 10. 2018

Máte problémy s erekcí? U mnoha mužů jsou na vině nedostatek pohybu, nezdravá strava a kouření cigaret.

Zdravé cévy jsou základ

Potíže s vyvoláním a udržením erekce jsou u mužů ve středním a vyšším věku velmi časté. Za erektilní dysfunkcí, jak se tyto problémy odborně nazývají, se může skrývat řada různých příčin. Nejčastější z nich jsou nemocné cévy.

U zdravých mužů se při sexuálním vzrušení rozšíří cévy v topořivých tělesech penisu a krev, která se do nich nahrne, vyvolá zvětšení, ztvrdnutí a ztopoření. Nepoškozené a dobře fungující cévy jsou proto pro bezproblémový sexuální život mužů nezbytné. S jejich zdravím si však řada mužů svým životním stylem zahrává.

Co je kornatění tepen?

Za problémy s erekcí se často skrývá kornatění tepen (ateroskleróza), spojené s nerovnováhou krevních tuků, hlavně s nadbytkem „špatného” (LDL) cholesterolu. Při ateroskleróze se částečky cholesterolu ukládají do vnitřní výstelky tepen a vytvářejí v ní tukové pláty. Ty jednak zužují průsvit tepny a jednak zhoršují její funkci a brání jejímu roztažení ve chvílích, kdy je to potřebné. Krev tedy nemůže postiženou tepnou proudit v takovém množství a tak rychle, jak by měla.

Erekce zlobí jako první

Aterosklerózu si většina lidí spojuje s onemocněním srdce. Ve skutečnosti jsou ale jejím prvním projevem často právě problémy s erekcí! Důvod je jednoduchý. Cévy, které přivádějí krev do topořivých těles penisu, jsou o několik milimetrů tenčí než ty, které vyživují srdeční sval. Ve chvíli, kdy muže začnou trápit bolesti na hrudi, nebo ho dokonce postihne srdeční infarkt, má už mnohdy za sebou několik let trvající potíže s erekcí, které neřešil.

Hlídejte si cholesterol

Kdyby takový muž své problémy s erekcí včas řešil, mohl by se infarktu vyhnout. Správnou léčbou by mohl dosáhnout zmenšení již vzniklých tukových plátů a zlepšit tak i svou erekci. Nejlepší by ovšem bylo, kdyby vzniku aterosklerózy předešel. Není to tak těžké – dosáhnout správné hladiny cholesterolu mohou pomoci zdravá strava, pravidelný pohyb a přiměřená tělesná hmotnost. Hladinu cholesterolu v krvi je také možné hlídat pomocí pravidelného měření. Pokud je již cholesterol zvýšený, pomohou k jeho snížení léky. Pro zdraví cév je také důležité nekouřit.

(luko)

Zdroje:

https://www.bostonmedicalgroup.com/erectile-dysfunction-effects-of-high-cholesterol-in-men/

https://www.healthline.com/health/mens-health/can-high-cholesterol-cause-ed