Náhlá smrt sportovce aneb když to srdce neutáhne

Náhlá smrt sportovce aneb když to srdce neutáhne

15. 6. 2015

Jednou za čas se objeví zpráva, že při sportovním výkonu zemřel do té doby naprosto zdravý mladý člověk. Viníkem je většinou takzvaná náhlá srdeční smrt. Jaké jsou rizikové faktory? A dá se vůbec těmto tragédiím předcházet?

Jako náhlou srdeční smrt označujeme případ, kdy jedinec nečekaně zemře kvůli nemocnému srdci a smrt nastane do hodiny od prvních příznaků. U mladých lidí je vzácná, ale pokud se vyskytne, nejčastěji je to během fyzické aktivity, například při sportu. Příčinou je většinou komorová fibrilace. Srdce začne z nějakého důvodu bít nepravidelně a příliš rychle, svalovina komor se nestíhá stahovat a orgán do těla nepumpuje žádnou krev.

Skryté příčiny

Proč ale komorová fibrilace vzniká? Důvody jsou různé a mezi ty nejčastější patří:

  • Hypertrofická kardiomyopatie.Při této chorobě je srdeční svalovina ztluštělá, a to tak moc, že srdce nedokáže správně fungovat. Pro většinu lidí není většinou smrtelná, ale co se náhlých úmrtí mladých sportovců týká, patří jí pomyslné smutné prvenství.
  • Abnormality na věnčitých tepnách.Ty zásobují srdeční svalovinu krví. Někteří lidé se rodí s tepnami, které vedou jinudy, než je běžné, a při zvýšené námaze se může stát, že svou funkci přestanou zvládat.
  • Syndrom dlouhého QT. Tato vrozená porucha srdečního rytmu může způsobit rychlé a chaotické stahy srdce. Ty pak většinou mají na svědomí to, že člověk omdlí, ale někdy mohou ohrožovat život.

Mezi další příčiny mohou patřit i různé strukturální abnormality.

Něco je špatně

Náhlá srdeční smrt si vysloužila své jméno především tím, že většinou přichází nečekaně. Přesto ale existují varovné známky, na které by si měli trenéři a rodiče mladých sportovců dávat pozor. Patří mezi ně:

  • náhlé a zdánlivě bezdůvodné omdlévání,
  • překvapivá a rychlá srdeční smrt v rodině.>

Bolesti na hrudi a dušnost by sem teoreticky též mohly spadat, ale u mladých lidí tyto příznaky častěji souvisejí s jiným onemocněním, například s astmatem.

Pomoci může technika

Je možné náhlé srdeční smrti nějak předcházet? Někdy ano. Nejtěžší, ale zároveň nejdůležitější je vůbec přijít na to, že mladý sportovec je v ohrožení. Takovým lidem mohou lékaři sport úplně zakázat. Další variantou je implantabilní kardioverter-defibrilátor. To je přístroj, který hlídá srdeční rytmus a v případě, že se objeví arytmie, obnoví normální rytmus pomocí elektrického výboje.

(mak)

Zdroj:
www.mayoclinic.org