Sauna: chrání srdce a prodlužuje život

Sauna: chrání srdce a prodlužuje život

30. 11. 2015

Když je venku zataženo, chladno a šedivo, už samotná představa roztopené sauny je milá. Tento finský dar světu navíc podle odborníků prospívá srdci, a je vhodný dokonce i pro kardiaky.

Výzkumníci z Východofinské univerzity sledovali 2300 mužů po dobu zhruba dvaceti let. Rozdělili je do tří skupin podle toho, kolikrát týdně chodili do sauny. Každá návštěva tohoto zařízení v průměru znamenala 14 minut strávených v teplotě 175 °C. Během doby sledování zemřelo:

  • 49 % mužů ze skupiny, která chodila do sauny jednou za sedm dnů,
  • 38 % z těch, kteří chodili dvakrát týdně,
  • pouze 31 % z osob saunujících se 4–7× týdně.

Časté návštěvy horkého prostředí také snížily úmrtnost na kardiovaskulární choroby a na cévní příhodu mozkovou. Nejedná se o žádnou novinku, příznivý účinek saunování byl již důkladně zdokumentován. Snižuje krevní tlak a všechno nasvědčuje tomu, že má blahodárný vliv i na cévy.

Co vás nejvíce zajímá

1. Může do sauny i kardiak? Předchozí studie prokázaly, že z tohoto hobby profitují osoby s rizikovými faktory pro kardiovaskulární choroby, jako je vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak a diabetes. Obecně vzato je pobyt v tomto zařízení bezpečný a pravděpodobně i prospěšný pro osoby s mírným srdečním selháváním.

2. Mají koupele a pára stejně příznivý dopad? Bohužel, jedná se o unikátní účinek finské (suché) sauny a kladné výsledky nejde převést na parní lázně a horké koupele. Ve Finsku je sauna místnost obložená dřevem, obvykle vyhřívaná kamny pokrytými kameny. Vzduch uvnitř je velmi horký a suchý. Je to místo, kde se setkávají finské rodiny a jejich přátelé po celé generace. Saunová etiketa, která zakazuje například hrubě spílat nebo probírat kontroverzní témata, je Finům vštěpována už od dětství. Ačkoli saunování zvyšuje fyzickou kondici, není jisté, jestli jím lze nahradit sport. Je ale možné dopřát si pobyt zde po cvičení, což je velmi zdravé. Výzkumníci také zdůrazňují schopnost sauny zmírňovat stres.

3. Kdy se sauně vyhnout? V žádném případě ji nelze doporučit osobám, které trpí nestabilní anginou pectoris nebo které v nedávné době prodělaly akutní infarkt myokardu. Pokud vás lékař varoval před fyzickou zátěží, pravděpodobně vám neprospěje ani sauna. Lidé s vysokým krevním tlakem by se měli vyhnout prudkým výkyvům teploty, jako je zchlazování ve studené vodě po saunování – to může hodnoty tlaku ještě zvýšit.

4. Lze si dopřát skleničku? Alkohol a sauna není dobrá kombinace, proto se raději vyhněte konzumaci i slabých alkoholických nápojů.

(pez)

Zdroje:
http://www.health.harvard.edu