Stravování dětí: „rychlorestaurace“ mohou za pětky i za cukrovku

Stravování dětí: „rychlorestaurace“ mohou za pětky i za cukrovku

2. 11. 2015

Podniky s rychlým občerstvením vědí, jak působit na děti. Barevné obaly a lákající reklamy jsou rozhodně zajímavější než nudné svačiny nebo jídlo ve školní jídelně. Následkem je nejen rostoucí problém dětské nadváhy, ale i nedostatek energie, deprese a řada chronických onemocnění v dospělosti.

Hlavním problémem fast foodů je podávání malých, ale zato vysokoenergetických porcí. Děti tak přijímají více kalorií, než jejich organismus zvládne spotřebovat. Navíc každé menu obsahuje i sladký nápoj, v některých případech dokonce bezedný, takže sousta zapíjejí malí strávníci vydatnou porcí cukru. Pokud se takto děti stravují pravidelně, potíže na sebe nenechají dlouho čekat.

Téměř třetina obědů je „rychlých“

Univerzita v Chicagu provedla studii, která porovnávala příjem energie dětí stravujících se v restauracích a fast foodech s těmi, které jedí doma. Jedinci upřednostňující první způsob měli výrazně vyšší příjem energie než zbytek respondentů. To není nic překvapivého, zajímavé ovšem bylo zjištění, že počet dětí, které do fast foodů chodí třikrát i vícekrát týdně, stále roste.

  • U chlapců se za pět let (1999–2004) jednalo o zvýšení z 24 na 30 %.
  • Mezi dívkami byl zaznamenán nárůst z 19 na 27 %.

I přes neustálou snahu před podniky rychlého občerstvení varovat se v nich pravidelně stravuje již téměř třetina všech dětí. Studie byla prováděna ve Spojených státech amerických, trend je ale obdobný i v Evropě.

Mnoho kalorií, málo výživové hodnoty

Jídlo z fast foodů je nejen kalorické. Velkou nevýhodou je také jeho malá nutriční hodnota. Je chudé na vitamíny a vlákninu, naopak smažené hranolky a hamburgery jsou plné saturovaných tuků, cukrů a také soli. Jak to všechno na děti působí?

  1. Poruchy soustředění a únava. Podle Sdružení pro zdraví žen a dětí (Women’s and Children’s Health Network) má skladba stravy výrazný vliv na soustředění a studijní výsledky. Energie dětí zvyklých na častý a nadměrný příjem cukru se rychle vyčerpá, a nejsou tak schopné udržet pozornost po delší dobu. Problém mohou mít i s dlouhodobější fyzickou aktivitou.
  2. Chronická onemocnění v dospělosti. Nadměrné množství saturovaných tuků, cukrů a soli v dětství zvyšuje riziko diabetu, vysokého tlaku a infarktu i v nízkém věku. Cukrovka přitom může vést až k poruchám pohyblivosti a k předčasné smrti. Obézní děti mají také častěji problém s vysokým cholesterolem a srdečními chorobami v dospělosti.
  3. Astma a ekzémy. Lékaři z Nového Zélandu ve své studii sledovali vliv různých druhů potravin na výskyt alergií, astmatu a ekzémů u dětí. Zatímco pravidelná konzumace ovoce riziko záchvatů potencionálně snižovala, jídlo z fast foodů požívané minimálně třikrát týdně zvýšilo nejen počet astmatických záchvatů, ale také závažnost ekzémů a alergické rýmy.

Fast foody tedy nejsou pro děti ani pro dospělé odpovídající alternativou doma připraveného jídla. Ačkoliv někdy nemáme jinou možnost, měli bychom jejich návštěvy omezit na minimum. Obzvláště důležitý je v tomto případě příklad rodičů. Potomci je totiž budou jednou napodobovat více, než by čekali.

(jez)

Zdroje:
http://healthyeating.sfgate.com/


Lisa M. Powell, PhD; Binh T. Nguyen, MA, Fast-Food and Full-Service Restaurant Consumption Among Children and Adolescents Effect on Energy, Beverage, and Nutrient Intake, JAMA Pediatr. 2013; 167 (1): 14–20; doi: 10.1001/jamapediatrics.2013.417


Philippa Ellwood, M. Innes Asher, Do fast foods cause asthma, rhinoconjunctivitis and eczema? Global findings from the International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC) Phase Three, Thorax; doi: 10.1136/thoraxjnl-2012-202285