K nejvíce infarktům dochází v zimě. Chraňte se!

Také jste si mysleli, že srdce trpí nejvíce v letních vedrech? Pak pro vás máme zajímavou novinku: Nejrizikovějším počasím pro vznik infarktů je zima! Proč tomu tak je a jak se můžeme chránit?

K nejvíce infarktům dochází v zimě. Chraňte se!

Chladem stažené cévy

Jistě to všichni znáte − když je vám zima na ruce, začnou být bledé, nebo dokonce namodralé. Děje se tak proto, že cévy přivádějící čerstvou krev se zúží, aby teplo, které s sebou krev přináší z nitra organismu, zbytečně neutíkalo pryč. Tato jinak velmi užitečná funkce ale může být nebezpečná pro srdce, a to hned ze dvou důvodů:

  • Když přejdeme z tepla do chladu a vdechneme mrazivý vzduch, mohou se stáhnout tepny přímo v srdečním svalu a zhoršit tak jeho prokrvení. Pak vzniká bolest na hrudi známá jako angina pectoris. Ta obvykle do několika minut přejde. Pokud se tak ale nestane, může jít i o infarkt.
  • Když je nám zima, zúžení periferních cév může vést k tomu, že nám stoupne krevní tlak. Zvýší se tak zároveň úsilí, s jakým musí srdce pracovat. Právě to je pak rizikovým faktorem pro vznik infarktu.

Může za to sníh, nebo vánoční stres?

Existují ale i jiné teorie, proč je výskyt infarktů v zimě větší. Viníkem může někdy být spojení chladného počasí s větší tělesnou námahou, například když máme odhazovat sníh nebo se brodit závějemi. Zajímavá je i myšlenka, že vznik infarktů způsobuje stres související s vánočními svátky. Nezapomínejme ale ani na typické zimní virózy, angíny a záněty průdušek. Každé infekční onemocnění trochu zvýší srážlivost krve, což může být pro člověka ohroženého srdečními chorobami nebezpečnější, než se zdá.

Nedejte nemocem žádnou šanci

Každopádně i v zimních měsících bychom měli být k sobě a svému srdci ohleduplní. Jak na to?

  • Noste teplé oblečení. Nezapomínejte na rukavice, čepici a teplé ponožky.
  • Při práci venku se nepřepínejte. Pokud je to možné, choďte se co nejčastěji ohřát dovnitř.
  • Nepřehánějte to s alkoholem. Může zmást naše tělesná tepelná čidla, a způsobit tak podchlazení.
  • Chraňte se před infekcemi. Když už vás rýma nebo kašel postihnou, nepřecházejte je.
  • Nezapomínejte ani v zimě na zdravou stravu bez nadbytku živočišných tuků.
  • Nekuřte.
  • Hýbejte se. I pravidelné zdravotní procházky se počítají.

Nadměrný strach z infarktu není v zimním období rozhodně namístě. Nebojte se užít si s klidem vše, co nám zimní měsíce přinášejí. Ale pokud se u vás objeví nezvyklé obtíže, jako je bolest nejen na hrudi, ale i v levé paži, v zádech nebo v břiše, která je navíc mnohdy spojená také s pocením a pocitem na zvracení, raději neotálejte a vyhledejte lékaře.

(luko)

Zdroj: https://www.nm.org/healthbeat/healthy-tips/your-winter-heart

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 297

Čtěte dále

Chraňte své srdce − kila raději zvedejte než ukládejte

Kilo sem, kilo tam… Také se tak stavíte ke svojí nadváze či obezitě? Pokud vám kila spíše přibývají než... celý článek

Alkohol a naše srdce: Nepřátelé, nebo spojenci?

Často se můžeme setkat s názorem, že jedna sklenka vína denně může prospívat našemu srdci. Je tomu ale opravdu tak? celý článek

Neléčená familiární hypercholesterolémie může být fatální

Familiární hypercholesterolémie (FH) je nejčastější geneticky podmíněnou metabolickou poruchou, která už od narození způsobuje nebezpečně vysokou hladinu „zlého“ LDL... celý článek