Zázvor jako bojovník s nachlazením i cholesterolem

V mnoha domácnostech patří zázvor do kuchyně stejně neodmyslitelně jako česnek. Jenomže zatímco česnek používáme spíše k dochucení jídel, ze zázvoru si většinou připravujeme horké nápoje. Měli bychom však vědět, že zázvor má na naše zdraví velmi pozitivní vliv, a proto se vyplatí používat ho mnohem víc.

Zázvor jako bojovník s nachlazením i cholesterolem

Zázračný kořen

Čerstvý zázvor slouží velmi dobře jako první pomoc při nachlazení nebo nevolnosti. Chuťově trochu ostřejší nápoj připravený z tohoto kořene a dochucený medem a citronem nám pomůže se zahřát a vypotit se. Pomáhat může i nastávajícím matkám v prvních měsících těhotenství. Působí totiž účinně proti nevolnosti a bývá dobře snášen.

Jak to spolu mají zázvor a srdce?

Mnoho studií také poukazuje na pozitivní vliv zázvoru v boji s vysokým tlakem, vysokým (špatným) LDL cholesterolem a na jeho protisrážlivé a protizánětlivé účinky. Řada z těchto studií však byla prováděna na zvířatech v laboratorních podmínkách, které se od těch reálných značně liší. Nicméně náznaky jsou to slibné. Podle nich by zázvor mohl v budoucnu působit proti srážlivosti krve podobně jako aspirin. V tomto kontextu by zázvor měli v kuchyni s rozvahou používat ti, které čeká nějaký operační zákrok nebo pravidelně užívají léky snižující srážlivost krve, jako je například warfarin. Jinak se ale není čeho bát. Zázvor obecně patří mezi bezpečné a velmi chutné potraviny.

Všestranný pomocník v kuchyni  

Horký nápoj z čerstvého zázvoru zná snad každý. Jak ale zázračný kořen uplatnit při přípravě dalších pokrmů? Možností je spousta. Obecně se zázvor dobře kombinuje například s asijskými pokrmy a s ostřejšími chilli papričkami. Vyzkoušet můžete některý z následujících receptů.

Marináda na ryby

  • Smíchejte olivový olej, čerstvý nastrouhaný zázvor, mletý nebo čerstvý nasekaný koriandr a petrželku, nadrobno nakrájenou chilli papričku, sůl a kmín. Vzniklou směsí pak potřete oblíbený druh ryby a dejte péct.

Zimní polévky, které zahřejí

  • Polévce z červené čočky a kokosového mléka zázvor vyloženě sluší. Na oleji orestujte na jemno nakrájenou cibuli a přisypte tři až čtyři hrsti červené čočky. Vše zalijte horkou vodou a vařte, dokud čočka nezměkne. Na závěr přimíchejte plechovku kokosového mléka, prolisovaný česnek, nastrouhaný čerstvý zázvor, pálivou papričku dle chuti a limetkovou šťávu. Polévku nechte chvíli povařit, vychladnout a můžete podávat.
  • Zázvor můžete zkusit přidat i do dýňové nebo mrkvové polévky.

Zdravé mlsání k televizi

  • K čajové lžičce skořice přidejte půl lžičky papriky a čtvrt lžičky kajenského pepře. Ke koření nastrouhejte čerstvý zázvor a utřený česnek. Celou směs zakápněte olejem. V misce ji pak promíchejte s plátky mrkve a pečte, dokud mrkev nezměkne.

Dobrou chuť!

(eha)

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92775/#ch7_sec11

https://foodandnutrition.org/blogs/stone-soup/trend-alert-whats-deal-ginger-shots/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/265990.php

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1071

Čtěte dále

Zvýšený cholesterol nebolí, může ale zásadně škodit zdraví

Dříve se mu říkalo tichý zabiják, dnes se názory na cholesterol mění. Jaký vliv na organismus opravdu má a... celý článek

Hodný a zlý cholesterol – první prospívá, druhý škodí

Jaká je vaše představa o cholesterolu? Mnoho lidí si vybaví tukové polštáře na stehnech nebo pneumatiky kolem pasu. Ve... celý článek

Život po infarktu

Srdeční infarkt je vážný stav, který stále často končí úmrtím. Přeživší lidé mají velké štěstí, ale před sebou i... celý článek