S menopauzou rostou kila navíc. Proto pozor na cholesterol!

Jen velmi málo žen ví, že s menopauzou souvisí kromě mnoha jiných změn i zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. To může vést kromě vyšší hmotnosti až k infarktu či mrtvici. Napovíme Vám, jak se bránit.

S menopauzou rostou kila navíc. Proto pozor na cholesterol!

Cholesterol je tuk, který se nachází v lidském těle a je produkován játry. Kromě toho také cholesterol přijímáme v potravě. Hodně je ho například v červeném mase, tučných sýrech, másle a vejcích. Ke svému životu ho potřebujeme: hraje důležitou roli při stavbě jednotlivých buněk, tvrobě žlučových kyselin a také si z něj naše tělo tvoří některé hormony.

Nadbytek může vést i ke smrti

Pokud je ale cholesterolu moc, je to problém. Člověk však velmi dlouho nemusí vůbec tušit, že něco není v pořádku. Přitom se přebytečný tuk plíživě ukládá do stěn tepen, čímž dochází k zužování jejich průsvitu. Nakonec se může stát, že takovou cévou už neprotéká žádná krev a tkáň, kterou tepna zásobovala, odumírá. Pokud se to stane v srdci, vzniká infarkt myokardu, v mozku pak mrtvice. Hladina této látky se zjišťuje z krve a umíme stanovit tři hodnoty cholesterolu:

  • celkový cholesterol,
  • HDL neboli „hodný“ – pomáhá tělu zbavovat se přebytečného cholesterolu,
  • LDL čili „zlý“ – pokud je ho moc, způsobuje kornatění cév.

Při vyšetření takzvaného "lipidového spektra" hraje důležitou roli i hladina triglyceridů.

Nízký estrogen, vysoký cholesterol

Jak stárneme, hladina cholesterolu se obecně zvyšuje. Obzvláště významné jsou ale změny u žen v období menopauzy. V této době se vytváří méně ženského hormonu estrogenu. To způsobuje, že hladina „zlého“, LDL cholesterolu stoupá a naopak „hodného“, HDL klesá. Jediná období v životě ženy, kdy je v pořádku, že má vysokou hladinu cholesterolu, jsou gravidita a kojení.

Problémy s hmotností

V období menopauzy ženy také často přibírají na váze.

  • Měnící se hladiny ženských hormonů způsobí, že se tuk ukládá jinam, než byla žena dříve zvyklá.
  • Místo do oblasti hýždí a stehen se soustřeďuje hlavně do oblasti břicha.
  • Takové rozložení tuku je ale méně příznivé pro zdraví a mimo jiné souvisí i s vysokou hladinou cholesterolu.

Protože se lidé dožívají stále vyššího věku, stráví ženy podstatnou část svého života v období po menopauze. Proto je důležité o spojení mezi menopauzou a vysokým cholesterolem vědět, hladiny kontrolovat a v případě potřeby změnit životní styl nebo nasadit léky.

(mak)

Zdroj: 
http://menopausehealthmatters.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2284

Čtěte dále

Náhlá smrt sportovce aneb když to srdce neutáhne

Jednou za čas se objeví zpráva, že při sportovním výkonu zemřel do té doby naprosto zdravý mladý člověk. Viníkem... celý článek

Léčba infarktu pokročila. Stále se však na něj umírá.

Zatímco v 60. letech minulého století strávil pacient po infarktu myokardu několik týdnů nehybně na nemocničním lůžku, dnes se... celý článek

Správnou stravou proti nachlazení

S klesajícími teplotami přichází i období rýmy, nachlazení a nepříjemného kašle. Vhodným výběrem potravin ale můžete proti těmto nemocem... celý článek