S menopauzou rostou kila navíc. Proto pozor na cholesterol!

Jen velmi málo žen ví, že s menopauzou souvisí kromě mnoha jiných změn i zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. To může vést kromě vyšší hmotnosti až k infarktu či mrtvici. Napovíme Vám, jak se bránit.

S menopauzou rostou kila navíc. Proto pozor na cholesterol!

Cholesterol je tuk, který se nachází v lidském těle a je produkován játry. Kromě toho také cholesterol přijímáme v potravě. Hodně je ho například v červeném mase, tučných sýrech, másle a vejcích. Ke svému životu ho potřebujeme: hraje důležitou roli při stavbě jednotlivých buněk, tvrobě žlučových kyselin a také si z něj naše tělo tvoří některé hormony.

Nadbytek může vést i ke smrti

Pokud je ale cholesterolu moc, je to problém. Člověk však velmi dlouho nemusí vůbec tušit, že něco není v pořádku. Přitom se přebytečný tuk plíživě ukládá do stěn tepen, čímž dochází k zužování jejich průsvitu. Nakonec se může stát, že takovou cévou už neprotéká žádná krev a tkáň, kterou tepna zásobovala, odumírá. Pokud se to stane v srdci, vzniká infarkt myokardu, v mozku pak mrtvice. Hladina této látky se zjišťuje z krve a umíme stanovit tři hodnoty cholesterolu:

  • celkový cholesterol,
  • HDL neboli „hodný“ – pomáhá tělu zbavovat se přebytečného cholesterolu,
  • LDL čili „zlý“ – pokud je ho moc, způsobuje kornatění cév.

Při vyšetření takzvaného "lipidového spektra" hraje důležitou roli i hladina triglyceridů.

Nízký estrogen, vysoký cholesterol

Jak stárneme, hladina cholesterolu se obecně zvyšuje. Obzvláště významné jsou ale změny u žen v období menopauzy. V této době se vytváří méně ženského hormonu estrogenu. To způsobuje, že hladina „zlého“, LDL cholesterolu stoupá a naopak „hodného“, HDL klesá. Jediná období v životě ženy, kdy je v pořádku, že má vysokou hladinu cholesterolu, jsou gravidita a kojení.

Problémy s hmotností

V období menopauzy ženy také často přibírají na váze.

  • Měnící se hladiny ženských hormonů způsobí, že se tuk ukládá jinam, než byla žena dříve zvyklá.
  • Místo do oblasti hýždí a stehen se soustřeďuje hlavně do oblasti břicha.
  • Takové rozložení tuku je ale méně příznivé pro zdraví a mimo jiné souvisí i s vysokou hladinou cholesterolu.

Protože se lidé dožívají stále vyššího věku, stráví ženy podstatnou část svého života v období po menopauze. Proto je důležité o spojení mezi menopauzou a vysokým cholesterolem vědět, hladiny kontrolovat a v případě potřeby změnit životní styl nebo nasadit léky.

(mak)

Zdroj: 
http://menopausehealthmatters.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2907

Čtěte dále

Když srdce nestíhá a bije na poplach…

Řeč bude o nejnamáhanějším svalu lidského těla. Díky jeho ustavičné práci je umožněn pohyb krve naším cévním systémem, čímž... celý článek

Přechod od pediatra k praktikovi: o prevenci se už staráte sami

S osmnáctými narozeninami se v životě leccos mění. Začínáte si své věci řešit sami a jste zase o něco... celý článek

Víte, které sporty škodí srdci a které mu naopak prospívají?

Pokud jste až doteď vybírali aktivitu jen podle toho, jaké sportoviště máte blízko domova, nebo jste se jednoduše přidali... celý článek