Spánková apnoe škodí srdci

Chodíte si lehnout vyčerpaní a ještě unavenější ráno vstáváte? Možná není váš spánek tak kvalitní, jak by měl být. Svůj podíl na tom může mít vážná porucha nazývající se spánková apnoe.

Spánková apnoe škodí srdci

Tzv. obstrukční spánková apnoe je onemocnění, při kterém nefungují ve spánku dýchací cesty, jak mají, a nemocný nemůže plnohodnotně dýchat. Z tohoto důvodu se pak v noci opakovaně budí lapáním po dechu. V nejhorších případech se může problém u postiženého opakovat více než stokrát za noc. 

Nekonečná únava 

Spánková apnoe výrazně snižuje kvalitu spánku. Lidé, kteří jí trpí, bývají často vyčerpaní a mohou se u nich objevovat i různé choroby oběhové soustavy. Mezi skupiny pacientů, u nichž je zvýšené riziko vzniku spánkové apnoe, patří:

  • lidé se srdečně-cévním onemocněním, zejména ti potýkající se se srdeční arytmií, léčící se s vysokým krevním tlakem nebo srdečním selháním,
  • osoby, které prodělaly mozkovou mrtvici,
  • obézní jedinci s nadbytečným tukem v oblasti krku.

Neléčená spánková apnoe až pětkrát zvyšuje riziko úmrtí na srdeční onemocnění. Vystavuje totiž srdce i krevní oběh škodlivým podnětům, které mohou způsobit nebo přispět k rozvoji většiny srdečně-cévních onemocnění.

Srdce bez dechu 

Když pacient přestane dýchat, klesá u něj hladina kyslíku v krvi. Na vzniklou situaci tělo reaguje vyplavením stresového hormonu adrenalinu, jehož působením dochází k zúžení cév a zvýšení činnosti srdce. Pokud je adrenalin vylučován opakovaně, hromadí se v organismu a jeho účinek se násobí. Zároveň může dojít k značnému nárůstu krevního tlaku. U zdravého člověka bývají tepová frekvence i krevní tlak během spánku nižší, což umožňuje srdci odpočívat. U pacientů trpících spánkovou apnoí naopak nebývá výjimkou, že v noci je činnost jejich srdce dokonce vyšší než v bdělém stavu. Srdce poté bývá logicky vyčerpanější, a tudíž náchylnější k různým onemocněním.

Co můžu udělat sám?

Naštěstí existuje řada možností, jak obstrukční spánkovou apnoe řešit. Nejrozšířenější metodou je noční nošení obličejové masky, která zajišťuje trvalý proud vzduchu do plic. Jeho proud je s její pomocí sice velmi slabý, ale stačí k tomu, aby zabránil zhroucení dýchacích cest. Další možností mohou být na zakázku vyrobené náustky – táhnou čelisti dopředu a uvolňují tím dýchací cesty. Předtím, než vám lékař doporučí jednu z těchto pomůcek, můžete pro své zdraví udělat něco sami, například:

  • snížit svou tělesnou hmotnost,
  • přestat s pitím alkoholu a kouřením cigaret,
  • omezit užívání léků na uklidnění.

Nebojte se vyšetření

Máte obavy, že se spánková apnoe týká i vás? Lékaře by měli vyhledat zejména lidé, které trápí hlasité chrápání nebo nadměrná a nevysvětlitelná únava během dne. Neváhejte se obrátit na odborníky ze spánkové laboratoře. Při vyšetření vám na hlavu a hrudník umístí elektrody, které budou snímat data o vašem spánku. V laboratoři strávíte noc, druhý den pak proberete s lékařem výsledky měření a společně vyberete způsob řešení vašich obtíží.

(ver)

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/heart-health/how-sleep-apnea-affects-the-heartů

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1155

Čtěte dále

Obezita škodí aneb 7 důvodů, proč zhubnout

Kila navíc s sebou nesou mnohem větší problémy než jen najít v obchodě tu správnou velikost oblečení. Trpí téměř... celý článek

Chraňte své srdce − kila raději zvedejte než ukládejte

Kilo sem, kilo tam… Také se tak stavíte ke svojí nadváze či obezitě? Pokud vám kila spíše přibývají než... celý článek

Léky umí zkrotit cholesterol různými způsoby

Vysoké hladiny cholesterolu v krvi přinášejí vyšší rizika kardiovaskulárních onemocnění. Jak dostat cholesterol pod kontrolu? celý článek